Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Podstawowym dokumentem regulującym kwestię wyjazdów zagranicznych w ramach realizacji projektów są „Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego...

PORADA PRAWNA

06 sierpnia 2020 Kadry

Nasza szkoła realizuje projekty unijne w ramach programu Erasmus+. W okresie ferii zimowych i letnich nauczyciele biorą udział w wyjazdach zagranicznych jako uczestnicy szkoleń zawodowych lub jako opiekunowie uczniów, którzy odbywają staże zagraniczne. Na czas wyjazdu nauczyciele otrzymują delegacje służbowe. Czy związku z tym nauczyciel przebywający w tym czasie na wyjeździe zagranicznym przebywa jednocześnie na urlopie wypoczynkowym i czy zasadne jest wypłacenie za ten czas wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego?

Podstawowym dokumentem regulującym kwestię wyjazdów zagranicznych w ramach realizacji projektów są „Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020” (dalej: Wytyczne) oraz przepisy art. 35 i 35a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 – dalej Karta Nauczyciela).
Wytyczne przewidują, że wobec nauczycieli biorących udział w wyjeździe w ramach projektów finansowanych ze źródeł unijnych stosuje się umowy o pracę albo umowy o dzieło. Jednakże trzeba podkreślić, że zawieranie umów cywilnoprawnych z nauczycielami zatrudnionymi w placówce oświatowej powinno mieć charakter zupełnie wyjątkowy.
Wytyczne wielokrotnie podkreślają, że nauczyciele wykonujący w ramach projektu jakiekolwiek zadania powinni je wykonywać w ramach łączącego ich ze szkołą stosunku pracy.
Z racji tego, że zadania te realizowane są w czasie urlopu, zastosowanie znajduje tutaj art. 35a ust. 1 w związku z art. 35 ust. 3 Karty Nauczyciela. Przepisy te stanowią, że nauczycielom, którzy w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej prowadzą zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, za każdą godzinę prowadzenia tych zajęć przysługuje wynagrodzenie takie samo jakie przysługiwałoby mu za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.
Zgodnie z art. 67 ust. 1 Karty Nauczyciela za czas urlopu wypoczynkowego nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Wynika z tego, ze obowiązkiem pracodawcy jest wypłacenie nauczycielowi wynagrodzenie za czas przebywania na urlopie, a oprócz tego również wynagrodzenia na podstawie art. 35a ust. 1 Karty Nauczyciela.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT