Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nasze Przedszkole jest placówką nie feryjną. Czy w takim przypadku nauczyciele mają prawo do dnia wolnego przysługującego za święto przypadające w dni robocze?
Polskie prawo nie przewiduje możliwości otrzymania "wolnego za święto przypadające w dni robocze". Kodeks Pracy określa ogólne zasady rozliczania czasu pracy, w tym m.in. reguluje sytuację, gdy święto przypada w dzień inny niż niedziela. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każde tak przypadające święto obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym, np. w listopadzie pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze - 8 godzin dziennie, powinien przepracować 160 godzin (20 dni po 8 godzin). Jednak w tym miesiącu występują 2 święta, które obniżają czas pracy o 8 godzin każde: 1 listopada i 11 listopada. Pracownik powinien zatem przepracować w listopadzie nie 160 a 144 godziny. Z godzinami za 11 listopada nie ma problemu, bo pracownik po prostu nie przychodzi do pracy, natomiast godziny z 1 listopada trzeba odjąć w jakimś innym dniu, ponieważ święto przypadające w sobotę fizycznie nie pomniejszy wymiaru czasu pracy obowiazujacego w listopadzie.
Powyższe zasady dotyczą pracowników, którzy podlegają w kwestii rozliczania czasu pracy przepisom kodeksu pracy. W przypadku nauczycieli szkół i placówek publicznych (zarówno feryjnych jak i nieferyjnych), obowiązuje Karta Nauczyciela, która w sposób wyczerpujący reguluje kwestię czasu pracy nauczycieli, w zwiazku z czym nie stosuje się do nich przepisów kodeksu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy zmiany warunków zatrudnienia, a mianowicie: Nauczyciel do tej pory pracował w wymiarze 19/18 ucząc przyrody, od września 2014 niestety mógł otrzymać tylko 17/18, ale dostał 4 godziny świetlicy. Czy powinna być zawarta nowa umowa, czy może aneks do umowy i jak taki dokument powinien wyglądać?
Druga część dotyczy nauczyciela, który ma zatrudnienie 18/18,ale dostał godziny świetlicy. Czy w tym przypadku należy także zmienić warunki zatrudnienia? Czy zastosować aneks do umowy i godziny świetlicy liczyć jako nadgodziny z pensum uśrednionego (łączonego)? Jak prawidłowo uporządkować dokumentację kadrową w tych przypadkach?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zamierzam w szkole na poziomie Branżowej Szkoły I Stopnia od nowego roku uruchomić nowy zawód - monter instalacji i urządzeń sanitarnych. Jest wielki problem zatrudnieniem nauczyciela do zajęć praktycznych. Czy osoba, która ukończyła technikum budowlane - specjalność budownictwo ogólne, posiada przygotowanie pedagogiczne( jest mgr pedagogiki). W przeszłości pracował w firmie budowlanej zajmującej się instalowaniem instalacji wodno- kanalizacyjnej, burzówki centralnego ogrzewania. Ma doświadczenie i wyraził chęć pracy z uczniami prowadząc zajęcia praktyczne. Czy powyższe kwalifikacje uprawniają do powierzenia funkcji nauczyciela zajęć praktycznych. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego od 21 lipca 2015r. do 31 sierpnia 2016r. Jaki wymiar urlopu przysługuje mu w bieżącym roku i jaki po powrocie z urlopu wychowawczego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w aktualnym stanie prawnym istnieje możliwość uznania przez dyrektora szkoły kwalifikacji nauczyciela z dyplomem magistra chemii (specjalność nauczycielska) do nauczania biologii, jeśli w programie studiów przedmioty "biologiczne" były zawarte (indeks). Pytanie dotyczy szkoły podstawowej.
- Czy nauczyciel może skorzystać z ulopu tacierzyńskiego?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe