Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel 12 maja 2017 otrzymał propozycję ograniczenia zatrudnienia do 9/18 (ograniczenia etatu ma od wielu lat i do tej pory wyrażał zgodę, w bieżącym roku też) - nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, dyplomowany, posiadający uprawnienia do świadczenia kompensacyjnego. 19 maja dostarczył oświadczenie, że nie wyraża zgody na ograniczenie etatu i poprosił o przeniesienie go w stan nieczynny. Czy w tej sytuacji mogę go przenieść w stan nieczynny?Czy też rozwiązać stosunek pracy z dniem 31.08.2017 w trybie art 20. ust 1 pkt 2 KN?
Nauczyciel mimo ograniczenia wymiaru godzin jest zatrudniony na podstawie mianowania. Stosuje się zatem do niego przepisy art. 20 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, dyrektor szkoły rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny.
W opisanej sytuacji, na nowy rok szkolny brakuje dla nauczyciela godzin pełnego wymiaru, więc można ograniczyć mu etat za jego zgodą, rozwiązać stosunek pracy, albo przenieść w stan nieczynny na jego wniosek.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wykładnię, jak wyliczyć pensum nauczyciela, który realizuje np. 22 godziny w oddziale przedszkolnym (dzieci 6-letnie), 2 godziny w oddziale przedszkolnym (grupa mieszana), 4 godziny rewalidacji w klasie VIII (z uczniami posiadającymi orzeczenie) i 2 godziny zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w klasie III. Drugi przypadek: 26 godzin świetlicowych i 4 godziny zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w klasie VII.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2017 r jestem nowym dyrektorem przekształcanego gimnazjum w szkołę podstawową. Była pani dyrektor zatrudniła na 2 miesiące przed konkursem na dyrektora nową panią do sekretariatu. Umowa jest na 2 lata i dotyczy jeszcze gimnazjum. Sekretarka nie otrzymała informacji, że od 1 września jest pracownikiem szkoły podstawowej. Czy to ma znaczenie? Wg mnie ma niskie kompetencje do zajmowania stanowiska sekretarki i chcę jej wręczyć wypowiedzenie.
- Witam, jestem nowym dyrektorem szkoły, w wyniku kontroli wewnętrznej stwierdziłam brak zatrudnienia poprzez mianowanie u nauczycieli, którzy posiadają stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Nauczyciele ci pracują nieprzerwanie w mojej szkole, a brakujące dokumenty powinien im wręczyć poprzedni dyrektor. Czy konieczne jest wystąpienie o udzielenie informacji o osobie z Krajowego Rejestru Karnego w ich przypadku? Czy gdyby byli karani, sąd poinformowałby zakład pracy? Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy na czas zastępstwa za nieobecnego nauczyciela - wychowawcę klasy 3 (zwolnienie do końca roku szkolnego) zajęcia w tej klasie z zakresu edukacji matematycznej może prowadzić Osoba wskazana poniżej: - profesor matematyki, - jednocześnie - Wiceprezes spółki prowadzącej szkołę, - niezatrudniony w szkole ( nie może być zatrudniony w szkole jako wiceprezes Spółki prowadzącej placówkę - konflikt interesów). Czy trzeba zawrzeć z nim jakąkolwiek umowę ? Czy zajęcia z podstawy programowej - edukacja matematyczna w edukacji wczesnoszkolnej - mogą być przez Niego w ramach wolontariatu? Jeśli prowadzenie tych zajęć przez opisaną Osobę w tej klasie nie jest możliwe - co powinien zrobić dyrektor szkoły postawiony przed faktem dokonanym i osobami nieznoszącymi sprzeciwu ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka rozwiązała umowę o pracę dnia 31 sierpnia 2017 r. na własną prośbę w naszej szkole. w dniu rozwiązania umowy o pracę miała staż pracy 27 lat i kilka miesięcy. Od dnia 1 września 2017 r. została zatrudniona w innej szkole (inny organ prowadzący). W czerwcu 2018 r. udowodniła okres pracy w gospodarstwie rolnym co w rezultacie dało 31 lat i kilka miesięcy. Zwróciła się o wypłatę jubileuszówki w swojej gminie za 30 lat pracy. Prawnik zasugerował, że nagrodę powinna wypłacić nasza placówka ponieważ okres 30 lat minąłby tutaj. Czy rzeczywiście nasza placówka powinna wypłacić tę nagrodę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe