Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dnia 26 listopada 2014 r. uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela dyplomowanego. Po egzaminie uzyskał zaświadczenie potwierdzające ten fakt. Czy na podstawie tego zaświadczenia można podwyższyć wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela od 1.01.2015 r. Czy musi przedstawić akt nadania stopnia awansu zawodowego?
Na podstawie § 3 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (...), udokumentowanie prawa do określonej stawki wynagrodzenia zasadniczego następuje poprzez przedstawienie oryginalnych dokumentów (aktów nadania stopnia awansu zawodowego, świadectw, dyplomów) albo uwierzytelnionych odpisów (kopii) tych dokumentów.
Karta Nauczyciela, w art. 39 stanowi, że zmiana wysokości wynagrodzenia w czasie trwania stosunku pracy w związku z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela następuje z pierwszym dniem roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu (czyli od 1 września) lub z dniem 1 stycznia danego roku, następującego po roku kalendarzowym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu (jeżeli uzyskał akceptację komisji kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej jesienią).
Z powyższego wynika, że zmiany wysokości wynagrodzenia dokonuje się od 1 września lub 1 stycznia ale dopiero wtedy, gdy nauczyciel przedstawi akt nadania kolejnego stopnia awansu (nie zaświadczenie), czyli jeżeli np. nauczyciel przyniesie akt nadania stopnia awansu zawodowego w październiku, otrzymuje nowy angaż z datą wydania październikową ale z datą przyznania wynagrodzenia od 1 września (w treści angażu). Tak samo będzie, jeżeli dostarczy akt w styczniu lub w lutym itd. - data wystawienia angażu z miesiąca, w którym dostarczył akt, a data przyznania nowej stawki od 1 stycznia, czyli otrzyma wynagrodzenie z wyrównaniem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor którego burmistrz po dołączeniu do szkoły zwolnił z godzin dydaktycznych może mieć zaplanowane godziny ponadwymiarowe?
- Dotyczy urlopu wypoczynkowego dla nauczyciela:
Nauczyciel ma dwie umowy w tej samej szkole - pierwsza na czas nieokreślony, druga na okres zastępstwa od września do kwietnia. Jaki będzie ogólny wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dwukrotnie Organ Prowadzący może powierzyć funkcję dyrektora bez konkursu. Mam na myśli dyrektora, który został wybrany w konkursie, następnie powierzono mu funkcję na następne 5 lat bez konkursu i czy jest możliwe powierzenie mu funkcji na następne pięć lat bez konkursu?
- Nauczyciel został zatrudniony z dniem 1 września 2018 r. do 31 sierpnia 2019 r.oraz w listopadzie skorzystał z 1 dnia opieki nad zdrowym dzieckiem. Mam pytanie, czy takiemu nauczycielowi można wypłacić trzynastkę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę zatrudnić tego samego pracownika z Karty Nauczyciela na stanowisku pedagoga i jednocześnie zawrzeć z nim umowę na podstawie Kodeksu Pracy jako z asystentem (dla ucznia z orzeczeniem ze względu na upośl. umiarkowane oraz autyzm). Nauczyciel ten jako pedagog ma "okienka" i w tym czasie mógłby pełnić rolę asystenta, gdyż posiada odpowiednie kwalifikacje.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe