Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany miał kolejną umowę o pracę na czas określony / do 31.08.2014r./, nie stawiał się na posiedzenia Rady Pedagogicznej /od 16.09.2013r./, wiedział o posiedzeniu RP w sierpniu 2014r. Nauczyciel z dniem 08.09.2014r. napisał pismo, że zgłasza gotowość niezwłocznego podjęcia pracy z mocy kolejnej umowy na czas określony. Nadmieniam, iż nauczyciel w dniu 05.09.2014r. odebrał świadectwo pracy - to był jedyny kontakt nauczyciela ze szkołą od czerwca 2014r. Czy pracodawca miał prawo nie zatrudnić w/w nauczyciela od 01.09.2014r. na czas nieokreślony mimo, że nauczyciel nie był zainteresowany podpisaniem nowej umowy o pracę do czasu napisania pisma o gotowości podjęcia pracy tj. 08.09.2014r.?
Jezeli nauczyciel odmówił podpisania umowy o pracę, to znaczy, ze stosunek pracy nie został nawiązany. Nie ma tu zatem mowy o zgłaszaniu gotowości do pracy.
W opisanej sytuacji, gdy nauczyciel nie pojawił się w pracy, nie podpisał umowy, należało zaplanowane dla niego godziny rozdysponować pomiędzy innych nauczycieli lub zatrudnić nowego nauczyciela. Fakt ten powinien mieć swoje odzwierciedlenie w aneksie do projektu organizacyjnego.
Biorąc pod uwagę przyczyny, dla których nauczyciel zachował się w taki sposób, w chwili obecnej dyrektor szkoły może zatrudnić nauczyciela od dnia, w którym zgłosił on chęć podjęcia pracy (lub późniejszego) albo odmówić - jezeli zatrudnił juz kogoś na jego miejsce. W takim przypadku uzasadnieniem odmowy i zatrudnienia innej osoby są potrzeby szkoły - konieczność zapewnienia ciągłości procesu dydaktycznego, za jakość którego odpowiada dyrektor szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi przedszkola przysługuje dzień wolny od pracy za 3 maja 2014r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel stopień nauczyciela kontraktowego zdobył 21 lipca 2015r. Następnie zatrudniony był od 1 września 2015 do 30 czerwca 2016 r. (Zmiana miejsca zatrudnienia za porozumieniem stron). Od 1 września 2016r. do 31 sierpnia 2017r. jest zatrudniony na umowę na czas określony. Czy w związku z taką sytuacją nauczyciel z dniem 1 2017r. może rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego.(oczywiście pod warunkiem dalszego zatrudnienia)?
- Czy czas strajku należy odliczyć od okresu za jaki nauczycielowi należy się świadczenie urlopowe?
- Pensum pracującego w oddziałach gimnazjalnych nauczyciela wynosi 2/18. Został powołany do pracy w zespole ds przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego na 3 dni. Czy w związku z ograniczonym pensum i pracą tylko jeden dzień w tygodniu może odmówić pracy w zespole? Czy należą mu się nadgodziny, czy może czas pracy w zespołach egzaminacyjnych powinien byc proporcjonalny do pensum i 40 godzinnego tygodniowego czasu pracy? Proszę o podstawy prawne.
- Proszę o podanie aktualnie obowiązujących kwalifikacji dla nauczyciela wychowania przedszkolnego.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe