Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Z nauczycielem dyplomowanym posiadającym uprawnienia emerytalne należy zawrzeć umowę o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze zajęć, a zawarcie terminowej umowy...

PORADA PRAWNA

03 lutego 2021 Kadry

Nauczyciel dyplomowany z dniem 29.09.2020 r. przeszedł na emeryturę. Od 30.09.2020 roku został ponownie zatrudniony w szkole na czas określony (od 30.09.2020 do 31.08.2021) w niepełnym wymiarze etatu. Aktualnie emeryt domaga się aby od 01.09.2021 zawrzeć z nim umowę na czas nieokreślony. 1. Czy z nauczycielem, który posiada uprawnienia emeryta można zawrzeć umowę na czas nieokreślony? 2. Jaki musi być minimalny wymiar etatu na umowie na czas nieokreślony? (czy są jakieś wytyczne dla emerytów.) 3. Czy w związku z rozwiązaniem umowy na czas nieokreślony nauczycielowi z uprawnieniami emeryta przysługuje jakaś odprawa? 4. Nauczyciel odchodząc pobrał nagrodę jubileuszową (35 lecie). Czy pracując w szkole jeszcze pięć lat w niepełnym wymiarze będzie mu się należała nagroda jubileuszowa – 40 lecie?

Z nauczycielem dyplomowanym posiadającym uprawnienia emerytalne należy zawrzeć umowę o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze zajęć, a zawarcie terminowej umowy jest dopuszczalne w wyjątkowych sytuacjach – gdy zachodzi potrzeba zatrudnienia na zastępstwo albo szkoła nie dysponuje wolnym stanowiskiem pedagogicznym na czas nieokreślony z powodu potrzeby wynikającej z organizacji nauczania (art. 10 ust. 6 i ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.).
Wymiar etatu nauczyciela jest uzależniony od potrzeb szkoły oraz od uzgodnień dyrektora z nauczycielem; ustawodawca nie reguluje wymiaru etatu jakiegokolwiek nauczyciela – art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 w zw. z art. 91c ust. 1 KN.
Prawo do odprawy jest uzależnione od przyczyny rozwiązania umowy o pracę nauczyciela zatrudnionego na część etatu. Przysługuje przykładowo w sytuacji, gdy szkoła zatrudnia co najmniej 20 pracowników a nauczyciel zostanie zwolniony wyłącznie z przyczyn leżących po stronie szkoły (np. likwidacja stanowiska pracy) – art. 10 ust. 1 w zw. z art. 8 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2018 r., poz. 1969 ze zm.).
Prawo do nagrody jubileuszowej jest uzależnione wyłącznie od stażu pracy, a nie od wymiaru zatrudnienia czy braku posiadania uprawnień emerytalnych. Po osiągnięciu 40 lat pracy nauczyciel nabędzie prawo do nagrody, zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 5 KN.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT