Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony jest już drugi rok na umowę na czas określony. Kiedy powinien dostać umowę na czas nieokreślony?
Odpowiedź jest uzależniona od sytuacji w danej szkole, przedszkolu lub placówce oraz od przyczyny zawarcia terminowej umowy. Zgodnie z art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, nauczyciel samorządowej jednostki oświatowej może zostać zatrudniony na zastępstwo, a w przypadku umów zawieranych z tego powodu nie obowiązuje żaden limit liczby, ani czasu ich trwania. Z kolei w razie zatrudnienia terminowego z powodu zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 36 miesięcy, a do tego limitu wlicza się umowy o pracę zawarte na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 3 miesięcy (art. 10 ust. 7, 12 i 13 KN). W przypadku umów zawieranych na czas określony w razie zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, do limitu 36 miesięcy wlicza się umowy zawierane od 1 września 2019 r., zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r., poz. 1287), a więc gdyby były zawierane z tego powodu bez żadnych przerw w zatrudnieniu to jeszcze w następnym roku szkolnym nie byłoby obowiązkowe zatrudnienie nauczyciela przez mianowanie, o ile nadal przemawiałaby za tym potrzeba wynikająca z organizacji nauczania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ponawiam pytanie na które nie otrzymałam odpowiedzi.Zatrudniam dwie nauczycielki , obie dyplomowane , w niepełnym wymiarze godzin-umowa o pracę na czas nieokreślony. Jedna z pań jest emerytką.Problem polega na tym ,że nie chcą a i nie powinny pełnić funkcji wychowawcy klasy , poniewąż pracują dwa dni w tygodniu.Mogę od września zatrudnić nauczycielkę kontraktową, która ma kwalifikacje do dwu przedmiotów nauczanych przez wspomniane nauczycielki. Z uwagi na to miałaby pełen etat,byłaby w szkole 5 dni w tygodniu i mogłabym jej powierzyć wychowawstwo. Czy możliwe jest rozwiązanie umów i zatrudnienie kogoś na to miejsce bez spotkania w sądzie pracy-spotkania zakończonego niekorzystnym dla mnie orzeczeniem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakich formalności należy dokonać podczas zatrudniania nauczyciela na umowę o pracę w przedszkolu niepublicznym? Czy należy uzyskać zaświadczenie o niekaralności i czy należy sprawdzić nauczyciela w innych bazach danych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przygotowuje arkusz organizacyjny na rok szkolny 2018/2019 - jakie pensum ma nauczyciel który prowadzi zajęcia korekcyjno- kompensacyjne, rewalidację, logopedię i doradztwo zawodowe oraz nauczyciel współorganizujący kształcenie uczniów niepełnosprawnych?
- Podobne pytanie było, ale czy jeśli dyrektorowi obecnej szkoły podstawowej bez oddziału przedszkolnego utworzonej z zespołu szkół (wcześniej zespół szkół= gimn + sp)kończy się kadencja w ostatnim dniu sierpnia 2018 r organ prowadzący może przedłużyć kadencję o rok czy w tym przypadku już nie?
- Czy nauczycielowi korzystającemu z dnia wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14 należy zapłacić godziny ponadwymiarowe , które miał w tym dniu realizować?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe