Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Ważne jest to, czy w przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania z uwagi na to, ze nauczyciel mianowany ma dużo szerzej...

PORADA PRAWNA

18 marca 2021 Kadry

Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej zatrudniony na podstawie mianowania, do końca roku szkolnego 2020/2021 jest wychowawcą klasy 3. Od września nie mamy dla niego godzin w klasach 1–3, jedyna opcja to przeniesienie jego do Przedszkola do grupy 6-latków – jako wychowawca. Musimy wykonać przeniesienie ze stanowiska nauczyciel szkoły na nauczyciel przedszkola i musi on wyrazić na to zgodę. Jeśli się zgadza, sporządzamy dokument przeniesienia na inne stanowisko w tej samej szkole i przy tym przeniesieniu dajemy również informację o nowych warunkach pracy (urlop 35 dni) od razu czy dopiero w sierpniu? A co jeśli nie wyrazi zgody? Nie mamy dla niej innych godzin. Co możemy jeszcze zrobić? w naszej szkole jest związek ZNP. Czy musimy go poinformować o przeniesieniu nauczyciela między stanowiskami?

Ważne jest to, czy w przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania z uwagi na to, ze nauczyciel mianowany ma dużo szerzej określone ustawowo przywileje.
Zacząć należy od sprawdzenia tego w jakie sposób skonstruowany jest akt mianowania tego nauczyciela. Jest to o tyle ważne, ze w kacie mianowania powinno być wskazane na jakie stanowisko mianowany jest nauczyciel. Jeżeli na stanowisko po prostu nauczyciela bez wskazania jakiego przedmiotu i wysokości pensum to sporawa jest jak najbardziej wyjaśniona i można wtedy przydzielić nauczycielowi godziny w przedszkolu. Co ważne, nie jest to wtedy zmiana stanowiska.
Co istotne, jeżeli jednostka oświatowa funkcjonuje jako zespół, np. szkolno-przedszkolny to stosownie do zapisu art. 10 ust. 1 Karty Nauczyciela stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Jeżeli n nauczyciel rzeczywiście jest mianowany na stanowisko nauczyciela w zespole szkół to tak naprawdę problem rozwiązuje się sam.
Jeżeli okaże się, że przeniesienie jest niemożliwe trzeba będzie takiemu nauczycielowi złożyć wypowiedzenie lub zaproponować obniżenie wymiaru zatrudnienia.
W zapytaniu wskazano, że dotyczy ono nauczyciela mianowanego zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, a więc stosownie do art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215) stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania.
Wskazać należy, że stosownie do art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela dyrektor szkoły w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Dyrektor nie ma tu żadnego pola manewru. Nie posiadając godzin dla wszystkich nauczycieli musi kogoś zwolnić.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT