Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej zatrudniony na podstawie mianowania, do końca roku szkolnego 2020/2021 jest wychowawcą klasy 3. Od września nie mamy dla niego godzin w klasach 1–3, jedyna opcja to przeniesienie jego do Przedszkola do grupy 6-latków – jako wychowawca. Musimy wykonać przeniesienie ze stanowiska nauczyciel szkoły na nauczyciel przedszkola i musi on wyrazić na to zgodę. Jeśli się zgadza, sporządzamy dokument przeniesienia na inne stanowisko w tej samej szkole i przy tym przeniesieniu dajemy również informację o nowych warunkach pracy (urlop 35 dni) od razu czy dopiero w sierpniu? A co jeśli nie wyrazi zgody? Nie mamy dla niej innych godzin. Co możemy jeszcze zrobić? w naszej szkole jest związek ZNP. Czy musimy go poinformować o przeniesieniu nauczyciela między stanowiskami?
Ważne jest to, czy w przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania z uwagi na to, ze nauczyciel mianowany ma dużo szerzej określone ustawowo przywileje.
Zacząć należy od sprawdzenia tego w jakie sposób skonstruowany jest akt mianowania tego nauczyciela. Jest to o tyle ważne, ze w kacie mianowania powinno być wskazane na jakie stanowisko mianowany jest nauczyciel. Jeżeli na stanowisko po prostu nauczyciela bez wskazania jakiego przedmiotu i wysokości pensum to sporawa jest jak najbardziej wyjaśniona i można wtedy przydzielić nauczycielowi godziny w przedszkolu. Co ważne, nie jest to wtedy zmiana stanowiska.
Co istotne, jeżeli jednostka oświatowa funkcjonuje jako zespół, np. szkolno-przedszkolny to stosownie do zapisu art. 10 ust. 1 Karty Nauczyciela stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Jeżeli n nauczyciel rzeczywiście jest mianowany na stanowisko nauczyciela w zespole szkół to tak naprawdę problem rozwiązuje się sam.
Jeżeli okaże się, że przeniesienie jest niemożliwe trzeba będzie takiemu nauczycielowi złożyć wypowiedzenie lub zaproponować obniżenie wymiaru zatrudnienia.
W zapytaniu wskazano, że dotyczy ono nauczyciela mianowanego zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, a więc stosownie do art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215) stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania.
Wskazać należy, że stosownie do art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela dyrektor szkoły w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Dyrektor nie ma tu żadnego pola manewru. Nie posiadając godzin dla wszystkich nauczycieli musi kogoś zwolnić.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy do lat stażu pracy, a zarazem do Nagrody Jubileuszowej można wliczyć pracownikowi niepedagogicznemu, który dostarczył do szkoły oświadczenie, podpisane przez dwóch świadków, pracowników zakładu w którym w latach 1970-1972 tz. przez dwa lata odbywał przyuczenie do zawodu przez 3 dni w tygodniu, a przez pozostałe dni uczęszczał do Przyzakładowej Szkoły Zawodowej? Pracownik w ówczesnych latach nie otrzymał świadectwa pracy z zakładu, w którym odbywał przyuczenie, ale posiada świadectwo ukończenia Szkoły Przyzakładowej. Nadmieniam, że ten zakład pracy istnieje do dnia dzisiejszego, niestety w archiwach nie ma już dokumentacji z lat 70, a świadkowie, którzy podpisali oświadczenie są czynnymi pracownikami do dnia dzisiejszego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik odchodzi na emeryturę z dniem 1 kwietnia 2015. Pracuje od 1999 roku (rok w szkole podstawowej- nie istnieje, do dnia dzisiejszego gimnazjum ). Obie placówki były w tym samym budynku, pod innymi numerami NIP. Ze szkoły podstawowej brak świadectwa pracy. Jak wystawić świadectwo pracy? Jedno, czy na obie szkoły oddzielnie i kto ma podpisać z podstawówki jeżeli byłoby oddzielnie? Szkoła podstawowa już nie istnieje w wykazie szkół.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel twierdzi, że pracował w szkole w okresie 15 stycznia 1980-31 maja 1980 i że nie otrzymał świadectwa pracy. W szkole nie ma żadnych dokumentów potwierdzających, że ten nauczyciel pracował. Nauczyciel utrzymuje że świadectwo pracy powinno być wystawione na podstawie listy płac (listy płac prawdopodobnie były wtedy w innej szkole, ponieważ była to szkoła zbiorcza). Kto i na jakiej podstawie powinien wystawić świadectwo pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga w szkole? Odbyła studia na kierunku pedagogika w latach 2000/01-2004/05 w zakresie pracy socjalnej i opiekuńczo-wychowawczej. W informacjach o uprawnieniach posiadacza dyplomu widnieje taki wpis: Posiadane kwalifikacje oraz uprawnienia zawodowe: absolwent posiada przygotowanie pedagogiczne.
- W regulaminie ZFSS jest zapis o wczasach turystycznych pod gruszą dla pracowników/czas urlopu min.14 dni. Czy pracownik obsługi otrzymujący urlop na okres ferii zimowych może otrzymać takie świadczenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe