Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest jednocześnie zatrudniony w dwóch szkołach. W mojej placówce pracuje na podstawie umowy o pracę (wymiar 2/18) i nie jest to jej główny zakład pracy. Z tytułu opieki nad dzieckiem pracownikowi przysługują dwa dni wolne. Czy nauczyciel powinien wziąć jeden dzień wolny w mojej placówce, a drugi w innej szkole? Czy z każdego stosunku pracy może wykorzystać dwa dni urlopu? Czy urlop może wykorzystać w godzinach?
Każde zatrudnienie na podstawie odrębnej umowy o pracę to również odrębny stosunek pracy i nauczycielowi przysługują uprawnienia pracownicze z tytułu każdego zatrudnienia oddzielnie.
Zarówno w jednej, jak i w drugiej szkole przysługują mu 2 dni zwolnienia od pracy z tytułu wychowywania dziecka do lat 14. Nauczyciel może skorzystać z tego zwolnienia również w wymiarze godzinowym, jednak zgodnie z art. 188 § 3 kodeksu pracy, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy zwolnienie ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
Nauczyciel może więc wykorzystać 2 dni albo 2 godziny zwolnienia (0,11 x 16 h = 1,76 po zaokrągleniu 2 godziny). O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 września połączono gimnazjum ze szkoła podstawową. Istnieje konieczność przeniesienia jednej z pań z sekretariatu sp do budynku gimnazjum (w jednym budynku jest sp, a w drugim gimnazjum). Bardzo proszę o wzór takiego pisma/ porozumienia ze zmianą stanowiska z kierownika gospodarczego na sekretarkę lub samodzielnego referenta bez zmiany wynagrodzenia.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel bibliotekarz pracuje w szkole w wymiarze 1/2 etatu. Jest nauczycielem dyplomowanym (i mianowanym). Organ prowadzący wydał polecenie ograniczenia wymiaru etatu do 10 godzin (1/3) etatu. W jaki sposób można dokonać ww ograniczenia? Proszę o wzór pisma.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Tutejsza jednostka jest jednostka feryjną– jest to szkoła podstawowa. W miesiącu lutym nauczyciel przebywali na urlopach wypoczynkowych w związku z feriami zimowymi w okresie 09.02.2019-24.02.2019. Wypłacono wynagrodzenie wyliczone na podstawie wynagrodzeń za miesiąc luty np. Wynagrodzenie zasadnicze 3438,00 Wynagrodzenie za wysługę lat 20% 687,60 Łączne wynagrodzenie to 4.125,60 : 30 = 137,52 zl. 137,52 x 16 dni = 2.200,32 zł. Pracownik nie posiada wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe Pytanie jest następujące: W jaki sposób dokonać potrącenia wynagrodzenia za czas urlopu? Czy według dni kalendarzowych czyli 16/28 Czy według dni roboczych 10/20 Przy potrąceniu 16/28 pracownik otrzyma niższe wynagrodzenie niż należne i niezgodnie z art. 67 KN.
- Jakie uprawnienia powinien posiadać woźny - konserwator zatrudniony w publicznym przedszkolu wykonujący drobne prace naprawcze np. wymiana świetlówek,gniazdek elektr.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018 został poprzez włączenie pracownikiem szkoły podstawowej.01.09.2018 na swój wiosek został przeniesiony do nowo powstałej szkoły podstawowej. W "starej" szkole podstawowej została z nim zawarta odrębną umową na czas trwania roku szkolnego na 8 godzin. Jaki okres wypowiedzenia stosować w takim przypadku. Zgodnie z kodeksem pracy długość wypowiedzenia zalezy ood stazu pracy.CZy staż pracy zwiazany z umowa, na 8 godzin należy liczyć od 1 września 2018, czy 1 wrzesnia 217, czy należy zaliczyć również staz w gimnazjum biorąc pod uwagę, że głównym miejscem pracy jest inna szkoła?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe