Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony od 1 września 2015r. do 03. stycznia 2016r. na zastępstwo. Czy za ten okres przysługuje mu prawo do urlopu jeśli tak, to w jakim wymiarze? To nie jest jego pierwsza praca, jako nauczyciela.
Zgodnie z art. 64 ust. 5 Karty Nauczyciela, nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych w ust. 1. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.
W opisanej sytuacji nauczycielowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego okresu, tj. 5,6 dnia za każdy miesiąc (przyjmuje się, że pełny wymiar urlopu nauczyciela - za 10 miesięcy roku szkolnego - to 8 tygodni, czyli 56 dni). Od września do stycznia należy przyjąć 5 miesięcy, ponieważ zgodnie z zasadą kodeksu pracy, niepełny miesiąc zaokrągla się w górę. Zatem 5,6 dnia x 5 miesięcy daje 28 dni.
Skoro umowa o pracę kończy się 3 stycznia, nauczyciel nie wykorzysta urlopu w naturze. Będzie mu przysługiwał ekwiwalent za niewykorzystany urlop za 28 dni, na podstawie art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w ramach swojego pensum, w myśl nowych przepisów prawa oświatowego, pedagog ma także realizować zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
- Nauczyciel odchodzi na świadczenie kompensacyjne. Czy może starać się o wypłatę nagrody jubileuszowej, do której prawa nabywa za mniej niż 12 miesięcy? A jeżeli tak, to na jakiej podstawie prawnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 2 stycznia 2016 r. pracownik może dokonać wyboru, czy chce korzystać ze zwolnienia od pracy na dziecko do 14 lat w dniach czy godzinach, tj. ma prawo do 2 dni lub 16 godzin takiego zwolnienia. Proszę o informację, jak dokonywać rozliczenia godzinowego w przypadku nauczycieli, których etat wynosi 18 godzin tygodniowo? W przypadku wyboru godzinowego przez pracownika może okazać się, że nie będzie go w pracy przez 4 dni.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Co należy rozumieć pod hasłem "reguła kasowego wykorzystania dotacji"? Czy ta zasada ma zastosowanie w rozliczeniach finansowych przedszkola niepublicznego? (Jeśli w/w zasada ma zastosowanie w przedszkolu niepublicznym, to od kiedy obowiązuje?)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający kwalifikacje do nauczania biologii może nauczać przyrody w kl IV oraz czy dziecko posiadające orzeczenie o ks zwz na sprzężenie 2 niepełnosprawności (wykluczając autyzm), może zostać zwolnione z nauczania 2 języka obcego?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe