Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, na zastępstwo od 24.04.2022 r. do 24.06.2023 r. Czy może odbyć staż?
Realizacja stażu przez nauczyciela – stażystę jest obowiązkowym etapem wprowadzenia nowego nauczyciela do zawodu. Zgodnie z art. 9d ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karty Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku. Z kolei art. 9c Karta Nauczyciela przesądza, że staż trwa w przypadku ubiegania się o awans na stopień:
- nauczyciela kontraktowego - 9 miesięcy,
- nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego - 2 lata i 9 miesięcy.
Przepis ten nie uzależnia faktu rozpoczęcia stażu od tego czy zatrudnienie nauczyciela jest stałe czy tylko w celu zastępstwa nieobecnego pracownika. Warto zauważyć, że zgodnie z art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami mianowanymi stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony. Taka umowa o pracę zawarta na czas określony w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela nie różni się niczym od innej umowy zawartej na czas określony. Oznacza to, że nie ma przeszkód, aby nauczyciel zatrudniony w celu zastępstwa innego nauczyciela odbywał staż.
W stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu nauczyciel będzie zatrudniony na zastępstwo od 24 kwietnia 2022 r. do 24.06.2023 r. Okres zatrudnienia będzie obejmował 9 miesięcy potencjalnego wymagalnego stażu. Nie ma przeszkód, aby nauczyciel nie mógł podjąć stażu z dniem 01.09.2022 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego w 2018 roku, przepracował 2 lata. Nie podjął stażu na nauczyciela dyplomowanego, ponieważ przebywał na urlopie rodzicielskim. Potem był przez 1 miesiąc na urlopie bezpłatnym, następnie pół roku na urlopie wychowawczym. Od 1 września 2022 r. wrócił do pracy. Na jakich zasadach może rozpocząć staż na nauczyciela dyplomowanego? Czy nieobecność nauczyciela w pracy ma wpływ na rozpoczęcie stażu? Według mnie, nauczyciel nie może rozpocząć stażu na dotychczasowych zasadach, może uzyskać stopień nauczyciela dyplomowanego już na podstawie nowych przepisów. Oznacza to, że musi przepracować w szkole 3 lata i 9 miesięcy od dnia uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. Do tego okresu nie wlicza się jednak okresów nieobecności w pracy trwających nieprzerwanie dłużej niż 30 dni. Absencja nauczyciela w okresie od 14 lutego 2020 r. do 17 września 2020 . wyniosła w sumie 217 dni na podstawie czternastu zwolnień lekarskich. W okresie od 18 września 2020 r. do 31 sierpnia 2022 r. nauczycielka była nieobecna w sumie 828 dni (140 dni urlopu macierzyńskiego, 224 dni urlopu rodzicielskiego, 28 dni urlopu bezpłatnego i 219 dni urlopu wychowawczego), nie licząc okresu urlopu wypoczynkowego pomiędzy 17 września 2021 r. a 27 grudnia 2021 r. Według moich obliczeń nauczyciel kończy staż 5 września 2024 r. Proszę o weryfikację i wyrażenie opinii. Moje wątpliwości budzi nieobecność w pracy, gdy nauczyciel przebywał na urlopie wypoczynkowym, którego nie wliczyłam zgodnie z przepisami prawa.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany w trakcie stażu na nauczyciela dyplomowanego otrzymał kare porządkową - upomnienie zgodnie z artykułem 108 Kodeksu Pracy, ponieważ pozostawił dziecko bez opieki i naraził go na niebezpieczeństwo.Kara ta została nałożona 05.01.2010 r. Nauczyciel staż kończy 31 maja 2010 r. Czy kara ta ma wpływ na ukończenie stażu i otrzymanie oceny pozytywnej za okres tego stażu.Proszę o poradę.
- Witam, nauczyciel stażysta został zatrudniony 1.09. na zastępstwo do czasu powrotu nauczycielki z urlopu macierzyńskiego.Rozpoczął staż na nauczyciela kontraktowego. Mam pytanie - do kiedy musi pozostać w zatrudnieniu, żeby przystąpić do postępowania egzaminacyjnego.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy nauczyciela, który rok temu rozpoczął staż na n-la dyplomowanego jako biolog przy pełnym etacie z uzupełnieniem nauczania j. angielskiego - w gimnazjum. Obecnie w planowanym arkuszu nie ma etatu pełnego - zostaje 6 godzin biologii i do pół etatu wymaganego by kontynuować staż można jedynie dodać godziny pracy świetlicy - czy będzie to zgodne z prawem, by n-el mógł kontynuować staż?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest w trakcie odbywania stażu na nauczyciela dyplomowanego. Zmienił zakład pracy (pracuje w innej szkole) jakie dokumenty powinny być dostarczone od dyrektora tamtej placówki - ocena dorobku czy ocena pracy?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe