Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony w szkole prowadzonej przez j.s.t w wymiarze 17/18 i jest to jego główne miejsce pracy. Pracował także w drugiej szkole na umowę o kodeks pracy prowadzonej przez stowarzyszenie w wymiarze 6/18.W wyniku zmian organizacyjnych po 10 latach pracy nie przedłużono z nim umowy w drugiej szkole gdzie był zatrudniony na umowę o kodeks pracy). Czy nauczycielowi przysługuje odprawa z tytułu zwolnienia i w jakiej wysokości?
Powyższe informacje są niewystarczające do rozstrzygnięcia kwestii prawa do odprawy.
W przypadku, gdy aktualnie w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie nauczyciel jest zatrudniony na czas określony, nie przysługuje jemu odprawa w sytuacji, gdy umowa uległa rozwiązaniu z upływem terminu na jaki została zawarta (w trybie art. 30 § 1 pkt ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz.U. z 2022 r., poz. 1510), a więc gdy nie została przed tym terminem wypowiedziana przez pracodawcę albo strony nie zawarły porozumienia rozwiązującego umowę na czas określony z powodu braku możliwości kontynuowania zatrudnienia. Odprawa nie przysługuje z tego powodu, że nie zawarto z pracownikiem kolejnej umowy o pracę, gdy dotychczasowa rozwiązała się we wcześniej umówionym terminie.
Jeżeli natomiast pracodawca w czasie rozwiązania umowy o pracę nauczyciela zatrudniał co najmniej 20 pracowników oraz jednocześnie umowa o pracę na czas określony albo nieokreślony została wypowiedziana przez pracodawcę albo rozwiązana za porozumieniem stron wyłącznie z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (np. z powodu likwidacji stanowiska pracy) to przysługuje odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia (art. 10 ust. 1 w zw. z art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. z 2018 r., poz. 1969 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy na stanowisku wychowawcy w bursie może być zatrudniona osoba, która ukończyła studia I stopnia specjalność - pedagogika opiekuńczo-wychowawcza?
- Nauczyciel Nauczania Wczesnoszkolnego chce się zwolnić z pracy, napisał wypowiedzenie za porozumieniem stron w dniu 01.02.2017 roku (dyrektor wyraził zgodę na zwolnienie). Wypowiedzenie musi obejmować trzy miesiące więc nauczyciel pracowałby do końca kwietnia 2017 roku. W dniu 06.02.2017 roku przyniósł zwolnienie lekarskie od dnia 06.02.2017 do dnia
17.02.2017 roku. Czy o te dni zwolnienia przedłuża się nauczyciela okres wypowiedzenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący może w swojej uchwale może wprowadzić zapis, że dyrektorowi szkoły nie przydziela się dodatku motywacyjnego? Dyrektor szkoły jest również nauczycielem.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinien zachować się pracodawca, jeśli ma podejrzenie, iż pracownik pojawił się w pracy po spożyciu alkoholu, gdy pracownik kategorycznie temu zaprzecza, twierdząc, że jest zupełnie trzeźwy? Czy w takiej sytuacji istnieje podstawa, aby pracownika nie dopuścić w tym dniu do pracy? Czy - aby rozwiać ewentualne wątpliwości każdej ze stron - pracodawca ma prawo samodzielnie zbadać zawartość alkoholu w wydychanym przez pracownika powietrzu przy pomocy podręcznego alkomatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kierownik świetlicy - pensum i wymiar czasu pracy. Czy kierownik świetlicy, który ma z racji funkcji obniżone pensum do 10 godzin powinien pracować 10 czy 40 godzin tygodniowo?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe