Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel jest zatrudniony w trzech placówkach i należy mu się 2 dni urlopu okolicznościowego (śmierć rodzica). Czy musi ten urlop wziąć we wszystkich placówkach w tych samych dniach czy może w różnych dniach? W jakim terminie należy wybrać urlop okolicznościowy? Czy 1 miesiąc po pogrzebie można jeszcze udzielić tego urlopu?
Wprawdzie u każdego pracodawcy pracownik nabywa odrębne prawo do tzw. urlopu okolicznościowego z powodu zgonu jednej z osób wymienionych w § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U.2014.1632), natomiast nie jest to urlop wypoczynkowy, a zwolnienie z pracy udzielone w celu załatwienia spraw dotyczących zgonu i pogrzebu. Co do zasady powinno ono zostać udzielone w tym samym terminie u wszystkich pracodawców, z wyjątkiem sytuacji, gdy przez część lub całość dnia pracownik ma u jednego z pracodawców wolne zgodnie z harmonogramem czasu pracy i w tym wolnym czasie załatwia formalności związane ze zgonem lub uczestniczy w pogrzebie. Jeśli pracownik wnioskuje o dzień wolny miesiąc po pogrzebie, musiałby wykazać, że w związku ze zgonem lub pogrzebem osoby bliskiej ma do załatwienia jakieś konkretne formalności z tym związane; w przeciwnym razie należy odmówić udzielenia dnia wolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka rozpoczęła staż na stopień nauczyciela dyplomowanego w okresie 01.09.2014 - 31.05.2017. Z uwagi na nieobecność spowodowaną urlopem macierzyńskim, rodzicielskim na I dziecko w terminie 01.06.2015 - 09.06.2016 staż przedłużono do dnia 31.05.2018r. Z powodu II ciąży przebywała nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim do dnia porodu w terminie 31.01.2018 - 01.05.2018 (91 dni), a następnie na urlopie rodzicielskim w terminie 02.05.2018-30.04.2019.
Jak należy wyliczyć nieobecność? Czy przekroczy ona 1 rok i 6 m-cy? W jakim trybie powinna dalej realizować awans zawodowy? Czy przerwany staż wydłużyć o nieobecność czy powinna od początku do niego przystąpić? Proszę o odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie KP, który odchodzi na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne z dniem 24 lutego 2018 r. ? (Urlop za 2017 r. wykorzystał w całości.)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim od 22 sierpnia 2011 do 20 października 2011 , a od 22 października 2011 do 30 czerwca 2012 - na urlopie na poratowanie zdrowia. Czy nalezy mu się urlop wypoczynkowy od 01 lipca 2012 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie będzie miał nauczyciel pensum, którego oddział będzie mieszany tj. będą 6-latki i 5-latki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 26.09.2018r. została zatrudniona pani na stanowisku obsługowym w szkole. W dniu 27.11.2018r. ta Pani przyniosła od Radcy Prawnego informację o zaliczeniu do okresów pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego i pracy w takim gospodarstwie. Dyrektor po otrzymaniu tej informacji zaliczył tej pani w wszystkie te okresy a łączny staż pracy wyniósł na 03.12.2018r. 31 lat. Czy dyrektor powinien wypłacić tej osobie nagrodę jubileuszową ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe