Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy jest zatrudniony równolegle na dwóch etatach (16/18 i 3/26) - posiada do każdego wymiaru osobną umowę. Czy mogę zmienić mu umowę na jedną, ustalając pensum łączone? Czy w takim wypadku będzie miał godziny ponadwymiarowe?
Obowiązujące przepisy nie wprowadzają zakazu zawierania dwóch umów z jednym pracodawcą. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wymogi, jakie w takiej sytuacji stawiają przepisy prawa pracy. Przede wszystkim pracodawca powinien powierzyć pracownikowi innego rodzaju pracę w każdej umowie.Przedmioty dwóch umów z tym samym pracodawcą muszą być odmienne
Zasadą prawa pracy jest, że z tym samym pracodawcą w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy – potwierdził to wyrok Sądu Najwyższego z 13 marca 1997 r. (sygn. PKN 43/97, OSNP 1997, nr 24, poz. 494, OSP 1998, nr 2, poz. 47).
Należy jednak zwrócić uwagę, że w wyroku z 14 lutego 2002 r. Sąd Najwyższy uznał, że co do zasady pracownik powinien pozostawać w jednym stosunku pracy, choćby nawet przedmiotem pracowniczego zobowiązania był rodzaj pracy szeroko określony nazwą kilku zawodów lub specjalności czy funkcji (sygn. I PKN 876/00, OSNAPiUS 2004/4/60). Przy zawieraniu dwóch umów z tym samym pracownikiem u danego pracodawcy należy zatem zachować daleko idącą ostrożność.
Wysokość pensum łączonego ustala organ prowadzący szkołę
Innym rozwiązaniem jest zatrudnienie nauczyciela w ramach tzw. etatu łączonego. W tym przypadku jednak wysokość pensum powinna być ustalona na podstawie uchwały organu prowadzącego wydanej na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 Karty Nauczyciela.
Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin określa organ prowadzący szkołę.
Pensum proporcjonalne
Jeśli zajdzie konieczność łączenia różnych wymiarów pensum w ramach jednego etatu, zwykle organy prowadzące ustalają pensum proporcjonalnie w odniesieniu do łącznej liczby realizowanych przez nauczyciela zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.
Pensum korzystniejsze dla nauczyciela
Organy proponują jeszcze inny sposób ustalania pensum łączonego – według wymiaru przedmiotu, dla którego wymiar pensum jest korzystniejszy dla nauczyciela.
Nauczyciel pracuje np. według pensum 18-godzinnego, pozostałe zaś godziny traktowane są jak godziny ponadwymiarowe (21 godzin - 18 godzin = 3 godziny). Na podstawie tego sposobu nauczyciel wypracowuje 3 godziny ponadwymiarowe.Wytyczne w tej kwestii zawierało stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z 24 listopada 2003 r. (sygn. DPZN-WSW-1032/413/UK/2003), jednak wiążące ustalenia musi zawierać uchwała organu prowadzącego, gdyż tylko na jej podstawie można prawidłowo rozliczyć czas pracy nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole pracuje nauczycielka, która już w marcu osiągnie wiek emerytalny (60 lat). Jak długo trwa ochrona przedemerytalna? Ponadto – czy ochrona przedemerytalna przysługuje do czasu uzyskania wieku emerytalnego (60 lat), czy do czasu, aż nauczyciel przejdzie na emeryturę, mając nawet ponad wiek emerytalny? Pytam dlatego, że moja nauczycielka, pomimo wieku, nie zamierza jeszcze skorzystać z uprawnień emerytalnych. Jeśli tak się stanie, czy mam prawo w nowym roku szkolnym ograniczyć jej zatrudnienie do połowy pełnego etatu? W mojej szkole nastąpi reorganizacja.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie uprawnienia przysługują nauczycielowi posiadającemu orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym?
Czy nauczyciel posiadający orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym może prowadzić zajęcia w klasach łączonych (V+VI). Łączna liczba uczniów do 24? Czy wymiar czasu pracy nauczyciela posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności 35 godzin tygodniowo wiąże się z obniżką pensum z 18 godzin na 15,76 godzin? Czy 15 min przerwa na gimnastykę jest odliczana od pensum nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Niepubliczny punkt przedszkolny (terapeutyczny), dzieci w stopniu umiarkowanym i znacznym, punkt czynny 7.15-12.15.
Pytanie odnośnie kwalifikacji nauczycieli na zatrudnianych stanowiskach, proszę również o interpretację prawną. Czy konieczne jest zatrudnienie nauczyciela edukacji przedszkolnej,wystarczające będą uprawnienia pedagoga specjalnego(oligofrenopedagoga)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymałam opinię KO w sprawie arkusza organizacji. Wynika z niej, że dwóch moich nauczycieli nie ma kwalifikacji do pracy w placówce. Nie wiem co mam teraz zrobić. Jak napisali "nieprawidłowości mam usunąć przed zatwierdzeniem arkusza organizacji przez organ prowadzący" czyli do 25 maja. Wg mnie mogę wykazać wakat, a nauczycielom dać wypowiedzenia pracy, kazać uzupełnić kwalifikacje i pisać do kuratorium o pozwolenie na ich zatrudnienie. Pytanie: Jak rozwiązać umowę o pracę bez większych konsekwencji? Jeden z nauczycieli jest nauczycielem dyplomowanym, zatrudniony na czas nieokreślony, na pół etatu; drugi nauczycielem stażystą zatrudnionym na czas zastępstwa, na cały etat.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany przebywa na urlopie macierzyńskim, po nim będzie przebywał na urlopie wypoczynkowym od 25.06 do 16.10. 2019 r. Od 25 sierpnia 2019 r. mógłby ubiegać się o stanowisko specjalisty do spraw ZUS w naszej gminie (stanowisko niepedagogiczne). Czy ten nauczyciel musi wrócić po urlopie na to samo stanowisko, czy może rozwiązać umowę za porozumieniem stron i ubiegać się o ww. stanowisko specjalisty? Proszę o odpowiedź jak prawnie rozwiązać tę sytuację i jak ewentualnie rozliczyć pozostały urlop wypoczynkowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe