Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy jest zatrudniony w przedszkolu na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela na okres 1,5 roku do dnia 31 lipca 2016r. Czy od 1 września 2016r. należy z nim podpisać umowę na czas określony czy na czas nieokreślony? (umowa dotyczy niepełnego wymiaru godzin)
Zasadniczo, stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony. Tak stanowi art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela. Nie ma tu znaczenia wymiar zatrudnienia (pełny czy niepełny etat).
Odstępstwo od tej zasady dotyczy dwóch sytuacji - konieczności zastępstwa za nieobecnego nauczyciela oraz zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania. Jedynie w tych przypadkach można zatrudnić nauczyciela kontraktowego na czas określony (art. 10 ust. 7 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Gmina zawarła umowy z osobami pełniącymi funkcje nauczycieli w szkole podstawowej. W ramach tych umów zleceń zleceniobiorcy świadczą usługi edukacyjne w tej szkole, obejmujące przeprowadzenie zajęć dodatkowych dla uczniów klas I - III w ramach projektu POKL: zajęcia dla dzieci ze specjalnymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym zagrożonych dysleksją prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne prowadzi pedagog z przygotowaniem pedagogicznym, zajęcia z gimnastyki korekcyjnej prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej posiadający uprawnienia do gimnastyki korekcyjnej. Czy zakres czynności zleceniobiorców a więc nauczycieli zatrudnionych w szkole , określonych w awartych umowach cywilnoprawnych jest taki sam lub choćby rodzajowo podobny, jak zakres czynności wynikający z umów o pracę? Ta informacja jest niezbędna w kwestii ustalenia czy zleceniobiorcy - nauczyciele w ramach umów zleceń wykonują na rzecz swojego pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy czyli szkołą podstawową.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel złożył wniosek o wypłatę nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy, staż pracy 35 lat osiągnie w dniu 1 września 2023 roku. Obecnie przebywa na urlopie bezpłatnym w związku z pełnieniem funkcji senatora RP. Czy mam wypłacić nagrodę, jeśli tak co będzie podstawą naliczenia nagrody w obecnym stanie nauczyciel nie pobiera wynagrodzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor będący na zwolnieniu lekarskim, które obejmuje zakończenie roku szkolnego, może podbijać i podpisywać świadectwa szkolne, czy musi to zrobić wicedyrektor?
- Czy posiadacie Państwo Regulamin wynagradzania pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jest na czas nieokreślony w wygaszanym gimnazjum. Od 27.02.2017r.do 26.02.2018r. przebywa na urlopie zdrowotnym udzielonym zgodnie z art.73 KN. Nabyła prawo do urlopu z pełnego wymiaru zatrudnienia z pełnym miesięcznym wynagrodzeniem. W związku z wygaszaniem kształcenia w gimnazjum od 1.09.2017r., zgodnie z art. 225 ustawy z dnia 14.12.2016r., przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, ograniczenie wymiaru zatrudnienia winno nastąpić z dniem 1.09.2017r. za zgodą nauczyciela po otrzymaniu pisemnej propozycji od dyrektora w terminie do 15.05.2017r. Zgodnie z art. 225 ust. 5 wynagrodzenie winno ulec zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Czy obniżenie wymiaru zatrudnienia od 1.09.2017r., w trakcie udzielonego wcześniej urlopu zdrowotnego może powodować obniżenie wynagrodzenia - art.73 ust.5 Karty Nauczyciela? Czy w takim przypadku nie należałoby obniżyć wymiaru zatrudnienia od 01.09.2017r. z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia do dnia 26.02.2018r. (zakończenie urlopu zdrowotnego), a obniżyć wynagrodzenie proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia dopiero od 27.02.2018r., czyli po powrocie do pracy po zakończonym urlopie zdrowotnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe