Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy pracuje w szkole na czas określony już 3 lata. Co roku zawierana była umowa na czas określony. Czy teraz mam go zatrudnić na czas nieokreślony? Ma zaplanowanych 16 godzin lekcji (zgodnie z kwalifikacjami).
Zasady zatrudniania nauczycieli reguluje art. 10 Karty Nauczyciela. Zgodnie z nim:
ust. 4. Stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem ust. 7.
ust. 7. W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Zacząć trzeba, przede wszystkim, od tego, że do zatrudniania nauczycieli nie stosuje się przepisu kodeksu pracy mówiącego o tzw. "trzeciej umowie na czas określony". W przypadku nauczycieli nie ma znaczenia, która to umowa z kolei i teoretycznie istnieje możliwość zatrudniania nauczyciela na np. 5 umów o pracę na czas określony. Sytuacja taka powinna być jednak sytuacją wyjątkową.
Co do zasady (ust. 4) z nauczycielem kontraktowym zawiera się umowę na czas nieokreślony, nawet jeżeli byłaby to jego pierwsza umowa w naszej szkole. Nie ma znaczenia tutaj wymiar etatu (może być zawarta umowa na czas nieokreślonhy na 16/18).
Dopiero w przypadkach określonych w ust. 7 można zatrudnić nauczyciela na czas określony, a więc albo w przypadku zastępstwa za innego nauczyciela, albo w przypadku, gdy np. z planów nauczania wynika nam potrzeba zatrudnienia nauczyciela, ale wiemy, że w przyszłym roku godzin dla niego już nie będziemy mieli albo np. w przypadku zatrudnienia nauczyciela na godziny nauczania indywidualnego przyznanego na jeden rok szkolny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam nauczycielkę, która jest w początkowej zagrożonej ciąży i dostarcza mi zwolnienia na okresy 1 miesiąca. Czy w związku z tym mogę zatrudnić nauczyciela na zastępstwo na czas choroby, jaka będzie podstawa prawna takiej umowy? Jeżeli zgłosi się nauczyciel dyplomowany to czy mogę go zatrudnić na czas określony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica referent ds. administracji w dniach 01.01.2015 r. do 10.01.2015 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, następnie 11.01.2015 r. – 30.05.2015 r. na urlopie macierzyńskim, później 31.05.2015 r. – 11.07.2015 r. na dodatkowym urlopie macierzyńskim, kolejno 12.07.2015 r. – 09.01.2016 r. na urlopie rodzicielskim. Proszę o potwierdzenie czy pracownik uzyskał prawo do 13 wynagrodzenia za 2015 r . i co w przypadku jak nie ma z czego jej naliczyć? Czy wynagrodzenie z trzynastki naliczonej za rok 2014, a wypłaconej w marcu 2015 należy uwzględnić do „13” za rok 2015?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1.09.2018 organ prowadzący planuje połączenie przedszkola z szkoła podstawową i stworzenie zespołu szkolno-przedszkolnego. Czy w takiej sytuacji organ prowadzący ma możliwość powierzenia stanowiska dyrektora zespołu obecnemu dyrektorowi szkoły podstawowej do końca jego kadencji? Czy musi być ogłoszony konkurs na dyrektora zespołu?
- W jaki sposób, na jakie umowy mogą być zatrudniani pracownicy w Kuratorium Oświaty, czy przez oddelegowanie, czy przez inne formy umów także , gdy sami rozwiązali stosunek pracy w szkole z powodów osobistych za porozumieniem stron?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi będącemu kierownikiem w placówce wychowania pozaszkolnego-powierzono kierowanie wypoczynkiem (półkolonie) w czasie ferii zimowych w placówce w której pracuje. Czy są to godziny dydaktyczne? Czy należy mu się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe