Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy w listopadzie otrzymał decyzję ZUS o częściowej niezdolności do pracy i rentę na 2 lata. Chciałabym rozwiązać stosunek pracy z tym nauczycielem. Czy mogę go w tej chwili (styczeń) wysłać na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy. Jeśli otrzyma orzeczenie o niezdolności to czy na podstawie art. 23 ust. 1 pkt. 3 mogę rozwiązać z nim stosunek pracy?
Zgodnie z art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 ze zm.) dyrektor ma obowiązek rozwiązania stosunku pracy nauczyciela w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy, z końcem miesiąca w którym dyrektor otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy.
Najpierw należy skierować nauczyciela na badanie kontrolne (np. w styczniu). Jeśli lekarz medycyny pracy orzeknie, że nauczyciel jest niezdolny do pracy na dotychczasowy stanowisku, należy doręczyć nauczycielowi pismo o rozwiązaniu stosunku pracy z tej przyczyny z końcem miesiąca, w którym dyrektor otrzyma ostateczne orzeczenie o niezdolności do pracy; nauczyciel zakończy zatrudnienie z końcem miesiąca, w którym otrzyma pismo dyrektora – art. 229 § 4a ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510), art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 3 KN i art. 61 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dziękuję bardzo za odpowiedź z dnia 20.10.2015 r. w temacie sprzedaży obiadów przez stołówkę bursową prowadzoną przez powiat. W związku z tym, proszę o odpowiedź kto powinien ustalić cenę obiadu dla gości szkolnego schroniska młodzieżowego i dla mieszkańców miasta, którzy chcą wykupić obiady w naszej stołówce?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica przyszła do trzeciej klasy gimnazjum po 10 latach nauki za granicą. Tam miała inne przedmioty niż u obowiązują u nas. W trzeciej klasie ma wszystkie przedmioty oprócz muzyki, techniki i plastyki, ponieważ realizowane one były w klasie I i II. Czy można ją zwolnić z tych przedmiotów, czy musi zdawać egzaminy klasyfikacyjne. Co wpisać na świadectwie kończącym szkołę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przypadku, gdy została dokonana zmiana w zakresie składu kadry pedagogicznej punktu przedszkolnego, należy przedłożyć do wiadomości organu ewidencyjnego aktualny wykaz kadry pedagogicznej wraz z jej kwalifikacjami?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może prowadzić w niedzielę zajęcia wyrównawcze z matematyki w ramach projektu unijnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może sprawować opiekę nad uczniami podczas odprowadzania do autobusu po lekcjach i podczas przyprowadzania z autobusu przed godz. 8.00? Przystanek autobusowy jest oddalony od szkoły o ok. 200 metrów. Czy wystarczą regulacje wewnętrzne, takie jak: regulamin dyżurów oraz regulamin dowozów opracowany przez organ prowadzący regulujący to zagadnienie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe