Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony od 06.11.2020 przebywa na zwolnieniu lekarskim. 06.05.2021 mija 182 dni okresu zasiłkowego. Nauczyciel złożył wniosek do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne, jednak do dnia dzisiejszego nie otrzymał decyzji. Czy od 07.05.2021 nauczyciel może iść na opiekę nad dzieckiem chorym, żeby mieć usprawiedliwioną nieobecność płatną? Czy sam będąc chorym – nie ma orzeczenia lekarza medycyny pracy o zdolności do pracy, może sprawować opiekę nad dzieckiem? Chcemy rozwiązać z nim umowę o pracę. Czy jest możliwość rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 23 ust 1 pkt 2 Karty Nauczyciela? Co w tym przypadku ze świadczeniem rehabilitacyjnym, czy z rozwiązaniem umowy musimy zaczekać na decyzję ZUS?
Jeżeli nauczyciel będzie niezdolny do pracy z powodu choroby, na co wskazuje ubieganie się o zasiłek rehabilitacyjny, nie może z powodu choroby sprawować osobistej opieki nad dzieckiem i w konsekwencji pobierać na nie zasiłku opiekuńczego – art. 18 ust. 1, art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r., poz. 870).
Gdyby okazało się, że ZUS przyzna świadczenie rehabilitacyjne (nawet z datą wsteczną) od dnia następującego po zakończeniu okresu zasiłkowego, a dyrektor najwcześniej w dniu 7 maja 2021 r. doręczy oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy na podstawie art. 27 ust. 3 w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm. to wprawdzie dojdzie do rozwiązania umowy o pracę nauczyciela ale z powodu wadliwości polegającej na naruszeniu okresu ochronnego, który może trwać do 12 miesięcy, w zależności od okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, nauczyciel będzie mógł dochodzić roszczeń przed sądem pracy z tego tytułu – art. 44 i n. ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320. Bardziej wskazane byłoby oczekiwanie na informację o decyzji ZUS.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel mianowany (17 lat pracy) zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w roku szkolnym 2014/2015 dostał ograniczenie z przyczyn organizacyjnych do ½ etatu. Czy w przypadku niewyrażenia zgody i po otrzymaniu wypowiedzenia nauczyciel może zwrócić się z prośbą o urlop dla poratowania zdrowia np. w sierpniu? Czy po wyrażeniu zgodny na ograniczenie etatu należy się w sierpniu urlop dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Nauczyciel wspomagający (jego uśrednione pensum wynosi 20) prowadzi samodzielnie lekcję za nauczyciela głównego , który jest nieobecny, ma te same kwalifikacje ,czy powinien mieć zapłacone za tą godzinę według swojej stawi zaszeregowania czy takiej jaką ma nauczyciel główny czyli 1/18 - czyli korzystniejszej
2. Czy długotrwałe zastępstwo doraźne może być przekształcone w nadgodziny stałe tego nauczyciela? Nauczyciel nieobecny dostarcza zwolnienia co pewien czas i wiadomo iż będzie nieobecny do końca roku szkolnego. Nadgodziny stałe nauczyciela nie są odliczane w przypadku innej organizacji pracy szkoły a nadgodziny doraźne już są odliczane, więc jest to niekorzystne dla nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W czasie, kiedy byłam dyrektorem szkoły organ prowadzący dokonał oceny mojej pracy w styczniu 2014 r.. Czy tą ocenę mogę wykorzystać do konkursu na dyrektora w kwietniu 2017 r., czy może mam składać wniosek o ponowne dokonanie oceny mojej pracy?
- Pracownik niepedagogiczny jest zatrudniony u dwóch pracodawców samorządowych równocześnie. Posiada 35 lat stażu pracy. Składa w tym samym dniu u obydwu pracodawców rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę. Przy czym jedną z placówek wskazał jako zatrudnienie podstawowe. W dodatkowym przepracował 4 miesiące. Czy obie placówki winny wypłacić odprawę z tytułu przejścia na emeryturę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka z ponad 7-letnim nieprzerwanym stażem pracy od 26.01.2018 r. do chwili obecnej przebywa na zwolnieniu lekarskim (zwolnienia od lekarza psychiatry).
Od 01.09.2018 r. będzie ubiegać się o urlop dla poratowania zdrowia.
Pytania:
1. Czy może przebywać na zwolnieniu lekarskim do końca czerwca 2018r., następnie wykorzystać urlop wypoczynkowy a od 01.09.2018 r. iść na urlop dla poratowania zdrowia?
2. Czy musi wykorzystać 182 dni zwolnienia lekarskiego (do 26 lipca), następnie wykorzystać urlop wypoczynkowy i od 01.09.2018 r. urlop dla poratowania zdrowia?
3. Czy po zwolnieniu lekarskim (po 182 dniach) należy bezpośrednio udzielić urlopu dla poratowania zdrowia?
4. W którym momencie nauczycielka powinna wystąpić do dyrektora o urlop dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe