Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel ma główne zatrudnienie w innej szkole w wymiarze 15,5/22, w naszej szkole ma 10/18 etatu. Wysługa lat płacona jest w szkole głównej. Czy u nas należy mu się również wysługa lat, jeśli całość jego zatrudnienia przekracza pensum? Czy należny mu się wysługa tylko za część etatu stanowiącą dopełnienie do pełnego etatu?
W przedstawionej sytuacji należy przede wszystkim ustalić, który stosunek pracy jest dla nauczyciela stosunkiem podstawowym. Kwestię wysługi w dodatkowym miejscu pracy reguluje § 7 ust. 1–3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 416 z późn.zm.). Wedle § 7 ust. 1 tego rozporządzenia do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Jeżeli nauczyciel pozostaje jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się też okresów podstawowego zatrudnienia.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której nauczyciel pozostaje w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć. Wówczas do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia, oddzielnie dla każdego stosunku pracy.
Przy ustalaniu stażu pracy nauczyciela zatrudnionego w dwóch stosunkach pracy istotne jest, czy łączny wymiar zajęć z łączących go ze szkołą stosunków pracy jest wyższy od obowiązującego go wymiaru zajęć. Jeżeli wymiar ten jest wyższy od podstawowego, dodatek za wysługę lat będzie nauczycielowi przysługiwał wyłącznie ze stosunku pracy wskazanego jako podstawowy. O tym, który stosunek pracy jest podstawowy, decyduje nauczyciel poprzez złożenie właściwego oświadczenia, ponieważ brak jest legalnej definicji tego pojęcia (żaden przepis prawny tego nie wyjaśnia).
W tym konkretnym przypadku nauczycielowi należy się wysługa tylko z głównego stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pracownika szkoły zatrudnionego na stanowisku pomocniczym (sekretarz szkoły) można przenieś do gminy na stanowisko urzędnicze?
- Woźna w przedszkolu zatrudniona jest w następujących okresach: 01.09.2010-31.08.2011 umowa na czas określony, 01.09.2011-31.08.2012 umowa na czas określony, od 01.09.2012 umowa na czas nieokreślony. Czy w myśl nowych przepisów za okres od 01.09.2010 do 31.08.2012 należy wystawić świadectwo pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W czasie ferii zimowych w technikach jest przeprowadzany egzamin praktyczny z kwalifikacji,również w odległym od szkoły ośrodku egzaminacyjnym.Nauczyciel jest członkiem bądź przewodniczącym zespołu egzaminującego. Czy należy mu zapłacić za wypracowane godziny? Czy można mu nie potrącać z wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe ustaliwszy, ile godzin przepracuje na takich egzaminach? Nadmieniam,że nauczyciel ma zajęcia w ostatnich klasach technikum i nie wypracuje pensum do końca roku szkolnego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zostało wystawione świadectwo pracy nauczycielowi na stanowisku nauczyciel wychowania fizycznego, koordynator ds. organizacji pozalekcyjnych zajęć gimnastyki korekcyjnej. Świadectwo pracy zostało wystawione od 01.09.2006 do 31.08.2019 r. Nauczyciel zatrudniany w placówce był już emerytem. Czy należny uwzględnić szczególne warunki w świadectwie pracy od 01.09.2006 do 31.12.2008 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, na jaki okres czasu zawrzec umowę o pracę z nauczycielem, który nie posiada przygotowania pedagogicznego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe