Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel matematyki posiadający pełny etat jest na urlopie dla poratowania zdrowia. Czy po powrocie musi otrzymać 18 godzin matematyki jakie posiadał przed pójściem na urlop, czy mogę mu dać np. 9 godzin matematyki i 10 świetlicy?
Po powrocie nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia należy zapewnić jemu przydział godzin w wymiarze zatrudnienia i na stanowisku pedagogicznym, które wymienia treść umowy o pracę albo aktu mianowania (art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., art. 14 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). Jeśli w podstawie zatrudnienia jest wymienione tylko stanowisko nauczyciela szkoły danego typu, należy powierzyć nauczycielowi zajęcia zgodnie z kwalifikacjami w ramach pensum 18 – godzinnego (matematyka lub także inne przedmioty, gdy posiada kwalifikacje); w takiej sytuacji przydzielenie dodatkowego stanowiska wychowawcy świetlicy, z racji realizacji innego wymiaru pensum niż dotychczasowe, wymaga zgody nauczyciela na dokonanie zmiany stanowiska pedagogicznego przez dodanie nowego (art. 42 ust. 3 lp. 3 i 6 KN, art. 29 § 4 w zw. z art. 11 KP, art. 18 ust. 1 KN). Jeśli natomiast zgodnie z treścią umowy o pracę lub aktu mianowania nauczyciel zajmuje zarówno stanowisko nauczyciela szkoły danego typu, jak i wychowawcy świetlicy, podany w pytaniu przydział godzin będzie prawidłowy i nie będzie wymagał zgody nauczyciela, natomiast za godziny brakujące do pełnego wymiaru etatu nauczycielowi będzie przysługiwało wynagrodzenie za gotowość do pracy (art. 14 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 42 ust. 3 oraz art. 7 ust. 1 KN, art. 80 i art. 81 § 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel chce się zatrudnić w drugiej szkole, może on donieść ksero informacji z Krajowego Rejestru Karnego ze swojej macierzystej szkoły, w której kontynuuje zatrudnienie czy musi być oryginał?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu kwalifikacji: Chcemy zatrudnić osobę jako wychowawcę w internacie dla uczniów zasadniczej szkoły zawodowej, kandydatka przedstawiła dwa dyplomy: tytuł zawodowy licencjata - ukończony kierunek pedagogika w specjalności psychopedagogika z detektywistyką oraz tytuł zawodowy magister - ukończony kierunek pedagogika w specjalności pedagogika opiekuńczo-wychowawcza: pedagogika małego dziecka. Czy mogę uznać, że kandydatka ma wystarczające kwalifikacje do zatrudnienia na stanowisku wychowawca w internacie?
- Nauczyciel przebywa na zwolnieniu od 1 czerwca 2016 i po 183 dniach zwolnienia zamierza pójść na świadczenie rehabilitacyjne. Czy wtedy muszę wypłacić ekwiwalent za niewykorzystane 6 tygodni urlopu wypoczynkowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Tutejsza jednostka jest jednostka feryjną– jest to szkoła podstawowa. W miesiącu lutym nauczyciel przebywali na urlopach wypoczynkowych w związku z feriami zimowymi w okresie 09.02.2019-24.02.2019. Wypłacono wynagrodzenie wyliczone na podstawie wynagrodzeń za miesiąc luty np. Wynagrodzenie zasadnicze 3438,00 Wynagrodzenie za wysługę lat 20% 687,60 Łączne wynagrodzenie to 4.125,60 : 30 = 137,52 zl. 137,52 x 16 dni = 2.200,32 zł. Pracownik nie posiada wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe Pytanie jest następujące: W jaki sposób dokonać potrącenia wynagrodzenia za czas urlopu? Czy według dni kalendarzowych czyli 16/28 Czy według dni roboczych 10/20 Przy potrąceniu 16/28 pracownik otrzyma niższe wynagrodzenie niż należne i niezgodnie z art. 67 KN.
- Niepubliczna szkoła podstawowa zatrudnia do nauczania matematyki osobę z dyplomem inżynierskim politechniki i uprawnieniami pedagogicznymi. Jaki dokument uprawomocni to zatrudnienie? (wizytator KO uznaje, że ta osoba nie ma uprawnień do nauczania matematyki)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe