Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mianowany ukończył staż na stopień nauczyciela dyplomowanego i złożył w przepisowym terminie sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego. W związku z tym, że nie zależy mu na uzyskaniu stopnia awansu a dyrektor w owym czasie miał bardzo dużo innych obowiązków zapomniał o zatwierdzeniu planu. Taka sytuacja trwa już dwa lata. Jedna i druga strona nie upomina się o swoje. Jak tę sprawę rozwiązać teraz? Nadmienię tylko, że nauczyciel nie nadaje się do pracy w szkole i w najbliższym czasie zostanie z nim rozwiązana umowa o pracę.
Procedury dotyczące awansu obowiązują obie zainteresowane strony: nauczyciela oraz dyrektora. Obie też strony muszą przestrzegać terminów ustalonych rozporządzeniem i ustawą, w przeciwnym wypadku dochodzi do łamania prawa.
Z pytania wynika, że dyrektor nie zatwierdził planu rozwoju zawodowego i dopuścił nauczyciela do rozpoczęcia oaz ukończenia stażu. Rozumiem, że nauczyciel złożył sprawozdanie z realizacji stażu, natomiast dyrektor sporządził ocenę dorobku zawodowego w ustawowym terminie, tj. do 21 dni od złożenia dokumentu przez nauczyciela.
Oznacza to, że powyższe postępowanie jest niezgodne z prawem, więc staż nie mógł się odbyć.
Nie ma tu znaczenia, że „nauczyciel nie nadaje się do pracy w szkole”. Jeśli taka ocena pracy jest zasadna – powinna znaleźć się w uzasadnieniu negatywnej oceny dorobku zawodowego.
W związku z powyższym nauczyciel nie może złożyć wniosku o postępowanie kwalifikacyjne z przyczyn formalnych.
Nie można bowiem dokonać lub zmieniać wpisów w dokumentach po ponad 4-ech latach od wymaganego terminu.
Podstawa prawna:
1. Karta Nauczyciela USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. (ze zm.), w szczególności Rozdział 3.
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.
3. Przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów to odpowiedzialność z art. 270 kk.
Art. 270. § 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa.
§ 2a. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
4. § 3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczące procedury awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
Kontekst:
Szkoła jest placówką niepubliczną (prywatną) o uprawnieniach szkoły publicznej. Organem prowadzącym jest osoba fizyczna, która jednocześnie pełni funkcję dyrektora szkoły. W szkole ponadto zatrudniony jest dyrektor ds. pedagogicznych. Nadmieniam, iż dyrektor główny i dyrektor ds. pedagogicznych są małżeństwem. Dyrektor główny prowadzi własną działalność gospodarczą, a dyrektor ds. pedagogicznych zatrudniony jest na etacie.
Pytania:
1. Do kogo nauczyciel składa wniosek o rozpoczęcie stażu (do dyrektora głównego, czyli jednocześnie organu prowadzącego szkołę, czy do dyrektora ds. pedagogicznych)?
2. Kto pisze ocenę dorobku zawodowego (dyrektor główny, czyli jednocześnie organ prowadzący szkołę, czy dyrektor ds. pedagogicznych)?
3. Do kogo zwraca się nauczyciel o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego (do dyrektora głównego, czyli jednocześnie organu prowadzącego szkołę, czy do dyrektora ds. pedagogicznych)?
4. Jak interpretować skład komisji? 4a. Organ prowadzący (czyli osoba fizyczna, która jest jednocześnie głównym dyrektorem); 4b. Dyrektor – dyrektor ds. pedagogicznych czy dyrektor główny (i jednocześnie organ prowadzący)
5. Czy dyrektor główny może występować jednocześnie jako organ prowadzący szkołę i jako dyrektor w komisji? Czy zasadne jest przekazanie uprawnień do prowadzenia awansu zawodowego nauczycieli dyrektorowi ds. pedagogicznych? Wówczas dyrektor główny występowałby jako organ prowadzący szkołę. Proszę również o informację, który wzór aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego należy wykorzystać – 4A, 5, 6 czy 8?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry.
Jaka jest podstawa prawna oceny dorobku zawodowego nauczyciela na stopień nauczyciela dyplomowanego. Staż skończył się 31 maja 2024r.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z prośbą o informację dotyczącą kontynuowania stażu przez nauczyciela.
Nauczycielka rozpoczęła swoją pierwszą pracę i jednocześnie staż na stopień nauczyciela kontraktowego z dniem 1 września 2019 r. w placówce niepublicznej. Następnie 25 października 2019 roku rozwiązała stosunek pracy i od 1 listopada 2019 roku została zatrudniona w przedszkolu publicznym na stanowisku nauczyciela wspomagającego do dnia 31 sierpnia 2020 roku.
Czy w tej sytuacji nauczycielka może kontynuować staż na stopień nauczyciela kontraktowego?
Jeśli tak, to do kiedy? Proszę jednocześnie o podanie podstawy prawnej w tej sytuacji ( z uwagi, na zmiany jakie zaszły w ostatnim czasie.
Nadmieniam, że z poprzedniej placówki dostała cząstkową ocenę dorobku zawodowego za okres 2 miesięcy (wrzesień 2019 i październik 2019).
Z góry dziękuję za poświęcony czas.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka powinna zakończyć staż na stopień nauczyciela mianowanego 31.05.2014 r., jednak przerwała staż z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim i urlopie macierzyńskim nieprzerwanie od 18.09.2013 do 31.08.2014. W jaki sposób przedłużyć staż? Czy pełny okres nieobecności do 31.08.2014 (348 dni) liczyć od 01.06.2014 czy od 01.09.2014 ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Muszę doprecyzować ostatnie swoje pytanie do Państwa. Jestem nauczycielem i dyrektorem. Mianowanie miałam w lipcu 2015 r. a od 1 września 2015 r. jestem dyrektorem. Od tego czasu mam 12/12 dyrektorskich i 6/6 dydaktycznych z angielskiego, wyróżniającą ocenę pracy otrzymałam 22 marca 2018 r. W związku z tym czy w czerwcu mogę złożyć wniosek o rozpoczęcie procedury kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela dyplomowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe