Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel od kilku lat jest na emeryturze z KN. Obecnie podjął pracę w nowej szkole (nie wiadomo czy jest to cały etat czy część) Czy w takiej sytuacji należą się mu świadczenia socjalne ze szkoły, z której przechodził na emeryturę czy tylko z nowej szkoły czy z jednej i drugiej. Z przepisów wynika, że status pracownika jest ważniejszy od statusu emeryta - Sąd najwyższy PZP 56/91. Proszę o odpowiedź z podstawą prawną.
Nauczyciel, który został zatrudniony u nowego pracodawcy po przejściu na emeryturę (i jest to jego jedyny stosunek pracy), u poprzedniego pracodawcy, od którego odszedł na emeryturę, stracił status emeryta – byłego pracownika i obecnie może korzystać ze świadczeń socjalnych tylko u aktualnego pracodawcy – art. 2 pkt 5 ustawy z 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 2191 ze zm.), uchwała SN z dnia 15 listopada 1991 r., I PZP 56/91, OSNC 1992/4/63. Z orzecznictwa wynika, że pracownik zatrudniony u jednego pracodawcy nie może korzystać ze świadczeń socjalnych u dwóch pracodawców.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik zatrudniony z Kodeksu pracy w związku z art. 15 Prawo oświatowe za zgodą organu prowadzącego (Ministerstwo Infrastruktury) posiada przygotowanie pedagogiczne, jest nauczycielem przedmiotów zawodowych.
a. Czy ww. pracownikowi wypłacamy dodatek za wychowawstwo?
b. Czy takiego nauczyciela można zatrudnić z Karty Nauczyciela? Jeśli tak – to z jakiego artykułu? Jakie przysługuje mu wynagrodzenie? Czy zostanie zatrudniony jako stażysta, czy można np. zaliczyć mu 5 lat pracy i zatrudnić jako kontraktowego? A może – ze względu na to, że zgoda zawiera informację „wynagrodzenie takiej osoby powinno być ustalone w wysokości nie wyższej niż przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego, nie wyższe niż 184% kwoty bazowej, określonej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej” – jako dyplomowanego?
c. Czy ww. nauczyciel może mieć stawkę godzinową (zgodnie z kwotą bazową) i być rozliczany z odbytych godzin?
d. Czy jeśli ww. nauczyciel jest opiekunem praktyk, to powinna być z nim zawarta umowa zlecenia (nawet jeśli ma z nami jednocześnie umowę o pracę)? Jak powinien być rozliczony czas pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry.
Zatrudniłam nauczyciela od 1 września 2023r do 30 czerwca 2024r. Była to umowa na zastępstwo. Tak więc, kończy pracę i nie będzie zatrudniony w następnym roku. Nagroda jubileuszowa przypada na 28 sierpnia. Czy ja, jako pracodawca mam obowiązek jej wypłaty.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Placówka feryjna. Pracownik podczas wakacji był na L4, wykorzystał urlop w okresie ferii zimowych (14 dni). Jest zatrudniony na czas określony do 31.08.2021 r. i będzie ponownie zatrudniony od 01.09.2021 r. Czy pracownikowi należy wypłacić ekwiwalent, czy urlop uzupełniający z poprzedniej umowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy (początkujący) zatrudniony jest od 1 września 2019 roku na 5/18 etatu na czas nieokreślony. W związku ze zmianami w arkuszu dyrektor chce rozwiązać stosunek pracy. Jaka jest podstawa prawna oraz czy należy się pracownikowi odprawa? Szkoła jest placówka feryjną i zatrudnia powyżej 20 osób.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje powinien posiadać nauczyciel realizujący z uczniem z niepełnosprawnością ruchową zajęcia rewalidacyjne ukierunkowane na usprawnienie ruchowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe