Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W świetle art. 30 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) wynagrodzenie nauczycieli, składa się z wynagrodzenia zasadniczego,...

PORADA PRAWNA

23 listopada 2023 Kadry

Nauczyciel od lutego 2023 i nadal realizuje nauczanie indywidualne z uczniem posiadającym orzeczenie o kształceniu specjalnym. Przysługuje mu dodatek za trudne warunki pracy, który nie był wypłacany. Czy wyrównanie dodatku ma być naliczone od lutego 2023 r., czy tylko za bieżący rok szkolny?

W świetle art. 30 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) wynagrodzenie nauczycieli, składa się z wynagrodzenia zasadniczego, dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, oraz za warunki pracy, a także wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy.

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy, wynikającym z zatrudnienia pracownika, jest wypłacanie mu wynagrodzenia za wykonywaną pracę. W orzecznictwie sądowym istnieje ugruntowany pogląd, zgodnie z którym pracodawca, który może korzystać z wyspecjalizowanych służb (pracownicy zajmujący się kadrami i finansami) ponosi odpowiedzialność za prawidłowe ustalenie i wypłatę wynagrodzenia. Jeżeli zatem pracownik od lutego 2023 r. jest uprawniony do wypłaty elementu wynagrodzenia, jakim jest dodatek za trudne warunki pracy, to od lutego 2023 r. pracodawca jest dłużnikiem wobec swojego pracownika. Kwestia "wejścia" w nowy rok szkolny nie niweluje już powstałego długu, który z każdym miesiącem rośnie. Na podstawie art. 291 § 1 roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na przepis karny zawarty w art. 282 § 1 k.p., stosownie do którego kto, wbrew obowiązkowi nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT