Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel, po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia, otrzymał na końcu sierpnia orzeczenie z medycyny pracy o niezdolności do wykonywania stosunku pracy. W myśl przepisów powinien otrzymać wypowiedzenie pracy po odczekaniu 21 dni (czas kiedy nauczyciel może odwołać się od decyzji lekarza medycyny pracy). Nauczyciel jest w wieku przedemerytalnym, ma do wykorzystania urlop wypoczynkowy. W miesiącu sierpniu złożył wniosek o rentę. Czy może do czasu rozwiązania sprawy dotyczącej decyzji w sprawie renty pozostać zatrudnionym w placówce bez prawa do wynagrodzenia?
Co do zasady dyrektor powinien zwolnić nauczyciela z ostatecznym orzeczeniem lekarza medycyny pracy o niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy z końcem miesiąca, w którym dyrektorowi zostanie doręczone takie orzeczenie – art. 23 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 3, art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Jeśli dyrektor takiego oświadczenia nie doręczy nauczycielowi, nauczyciel pozostanie nadal w zatrudnieniu, ale nie może zostać dopuszczony do pracy i nie ma prawa do wynagrodzenia za okres niewykonywania pracy – art. 80 i art. 229 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Organ prowadzący w arkuszu zatwierdził zmianę polegającą na zmianie z funkcji sekretarki: na referent do spraw administracyjnych od września . Odbył się konkurs na stanowisko urzędnicze i w wyniku konkursu dotychczasowa sekretarka ponownie została referentem do spraw administracyjnych w szkole. Czy powinna otrzymać wyższe pobory? Jeśli tak, proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica przyniosła z Urzędu Pracy zaświadczenie, że w okresie 13.06.1995 r.-16.10.1995 r. pobierała zasiłek macierzyński. Czy ten okres wliczamy do ogólnego stażu pracy do nagrody jubileuszowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu z mianowania przysługuje ochrona przedemerytalna ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany był niezdolny do pracy przez okres 182 dni, potem otrzymał świadczenie rehabilitacyjne na okres 3 m-cy do 25.05.2019 r. Chcemy rozwiązać stosunek pracy. Czy stwierdzamy rozwiązanie stosunku pracy z dniem 31.05.2019 na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 2.? Czy musimy wysłać pracownika na badania do medycyny pracy i od tego uzależnić dalszą decyzję?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy przenosząc nauczyciela mianowanego na podstawie ART.18 KN należy do akt osobowych pracownika dołożyć nowy akt mianowania ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe