Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel pracuje w 3 placówkach, w wymiarze: 6/22, 9/22 i 10/22 w każdej ma wypłacany dodatek wiejski. 11.03. w jednej z placówek wymiar etatu wzrósł do 13/22. Czy dodatek wiejski (który nie jest składnikiem wynagrodzenia) w pozostałych dwóch placówkach należy wypłacić proporcjonalnie od 1-11.03., czy zaprzestać wypłaty od 1.04.?
Na podstawie art. 54 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 984 z późn. zm.) nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5.000 mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Organ prowadzący szkołę może podwyższyć dodatek nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadr.
Zgodnie z art. 91b ust. 1 KN, nauczycielowi zatrudnionemu w wymiarze niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć, nie przysługuje dodatek wiejski. Wyjątkowo, nauczyciel otrzyma dodatek wiejski we wszystkich szkołach, jeżeli w żadnej z tych szkół nie jest zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, łącznie jednak wymiar jego zajęć stanowi co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć dla danego stanowiska. Wyjątek ten nie ma zastosowania z uwagi na zatrudnienie na 13/22. W konsekwencji obowiązuje art. 91b ust. 1 KN.
Wobec tego od 1.04 należy zaprzestać wypłacania dodatku w szkołach, w których zatrudnienie nie wynosi co najmniej 1/2.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam. Mam pracownika niepedagogicznego, który przebywał dłuższy czas na zwolnieniu lekarskim. Obecnie od kwietnie b.r. przebywa na zasiłkach rehabilitacyjnych udzielanych przez ZUS. Ostatni zasiłek skończył się dwa tygodnie temu, a nie ma kolejnej decyzji ZUS. Pracownik twierdzi, że ZUS kazał czekać, a on nie świadczy pracy. Nie mogę zatrudnić nikogo na zastępstwo, płacę dodatkowo innym pracownikom za wykonywaną pracę do czego nie mam dodstaw prawnych, gdyż pracownik formalnie powinien pracować. Co mam zrobić? Sytuacja się powtarza już drugi raz. W lipcu pracownik otrzymał decyzję z terminem dwa tygodnie wstecz. Czy to zgodne z prawem? Jakie mam kroki podjąć? Czy obecna "nieusprawiedliwiona" obecność jest podstawą do zwolnienia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jest na umowę o pracę na podstawie art. 10 ust. 7 KN. W II semestrze organ prowadzący wydał zgodę na 5/20 zajęć z nauczycielem wspomagającym oraz 2/18 zajęć z rewalidacji. Godziny te mają być przydzielone ww. nauczycielowi. Czy można zmienić jego umowę na zastępstwo porozumieniem zmieniającym? Jak prawnie możemy zwiększyć wymiar czasu pracy? Po dodaniu tych godzin zmieni się również pensum tego nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wyliczenie urlopu nauczycielowi logopedzie. Nauczyciel logopeda zatrudniony jest w niepełnym wymiarze godzin tj.3,5/24 etatu: 0,14 etatu od września 2016 roku do czerwca 2017 roku. Co należy zrobić jeżeli pozostanie 1 godzina urlopu czy można zaokrąglić do 3,5 godzin w danym dniu, który jest dla nauczyciela dniem pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektorowi i jego zastępcy należałoby obniżyć wymiar czasu pracy za święto przypadające w sobotę, np 6 stycznia 2018r.?
- Nauczycielka otworzyła staż na stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego z dniem 1.09.2017 r. Od 7.02.2018 r. do 24.08.2018 r. korzystała ze zwolnień lekarskich. Od 25.08.2018 r. do 11.01.2019 r. była na urlopie macierzyńskim, a od 12.01.2019 r. do 31.05.2019 r. na urlopie rodzicielskim. Do kiedy należy wydłużyć jej staż (proszę o konkretną datę)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe