Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przebywa na urlopie zdrowotnym od 1 września 2010 r. do 30 czerwca 2011 r. Na czas jego nieobecności została zawarta umowa na czas zastępstwa na okres od 1 września 2010 r. - z adnotacją w umowie, że została ona zawarta na czas określony, obejmujący okres usprawiedliwionej nieobecności Pani …, spowodowanej przebywaniem na urlopie dla poratowania zdrowia. Szkoła jest placówką feryjną. Nauczycielowi, który został zatrudniony na zastępstwo będzie przysługiwał ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Czy prawidłowym jest następujące wyliczenie dni niewykorzystanego urlopu do wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego? 56 dni – 14 dni (ferie zimowe) = 42 dni – 8 dni (okres od 23.06.2011 do 30.06.2011) = 34 dni niewykorzystanego urlopu
USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.).
Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
2. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:
1) przeprowadzania egzaminów;
2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Czynności, o których mowa w pkt 1-3, nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.
3. Nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
4. W ramach ustalonego w ust. 1 wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciel ma prawo do nieprzerwanego co najmniej czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego.
5. Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych w ust. 1. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.
5a. Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której nie są przewidziane ferie szkolne, w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, zgodnie z odrębnymi przepisami.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wychowawczyni grupy w ośrodku socjoterapii nie miała możliwości w pełni wykorzystać urlop wypoczynkowy za 2015 r., ponieważ od 11.09.2015 do 31.08.2016 przebywała na urlopie zdrowotnym. 1 września 2016 r. wróciła do pracy. Natomiast z dniem 1.09.2016 r . weszło w życie rozporządzenie MEN z 2 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach, w którym w paragrafie 30 ust.2 stwierdza się, że ośrodek socjoterapii prowadzi działalność przez cały rok szkolny jako placówka, w której są przewidziane ferie szkolne. Czy w związku z tym zapisem wychowawca grupy ma prawo do wykorzystania zaległego urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy z nauczycielem zatrudnionym w przedszkolu na czas nieokreślony (z dniem 1 września 2018) można podpisać dwie umowy? Jako nauczyciel na pełnym etacie wych. przedszkolnego i jako nauczyciel j. angielskiego na 8/25 etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania w placówce feryjnej na cały etat. Z jakim dniem można rozwiązać umowę za porozumieniem stron, jeżeli chce przejść na emeryturę tak żeby wykorzystał przysługujący mu urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedstawił „Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe” wystawione przez oddział wojewódzki funduszu.
Czy na tej podstawie i złożonym podaniu nauczyciela do dyrektora szkoły należy udzielić urlopu dla poratowania zdrowia na leczenie uzdrowiskowe zgodnie z Art. 73ust 1 pkt 2 oraz Art. 73 ust 1 pkt 2 ppkt 10j (Karta Nauczyciela Dz. U. z 2017 r. poz. 1189 i 2203 – zgodnie ze zmianami od 01.01.2018 r.)
Czy w związku z powyższymi przepisami nauczyciel nie przedstawia już żadnych dodatkowych dokumentów od lekarza.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Gimnazjum zostało włączone w struktury szkoły podstawowej, jak należy rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem, dla którego nie ma godzin ze względu na odejście 3 klas gimnazjalnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe