Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przebywa na zwolnieniu lekarskim od 4 sierpnia 2020 r. do 11 września 2020 r. W jakim wymiarze przysługuje nauczycielowi urlop uzupełniający? Czy 28 dni za okres od 4 do 31 sierpnia 2020 r.? Czy proporcjonalnie do 6 tygodni w okresie ferii wakacyjnych?
Na podstawie art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą, nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Wymiar urlopu uzupełniającego oblicza się odejmując od 56 dni (maksymalny wymiar urlopu uzupełniającego za dany rok kalendarzowy) dni urlopu wypoczynkowego wykorzystane w naturze w czasie tego roku kalendarzowego (Barański Andrzej, Rozwadowska-Skrzeczyńska Joanna, Szymańska Maria, Karta Nauczyciela. Komentarz, WKP 2018). Oznacza to, że od 56 dni za 2020 r. należy odjąć 14 dni urlopu wypoczynkowego wykorzystanego w czasie ferii zimowych oraz 38 dni urlopu wykorzystanego od 27 czerwca do 3 sierpnia 2020 r.; jeśli więc nauczyciel przebywał na urlopie w tych okresach ferii zimowych i letnich oraz nie skorzystał w tych okresach z innych nieobecności wymienionych w art. 66 ust. 1 KN, to nabędzie prawo do urlopu uzupełniającego za 2020 r. w wymiarze 4 dni (56 dni – 52 dni).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pierwszy urlop dla poratowania zdrowia a 7 lat stażu i nieobecności trwające dłużej niż 6 m-cy. Jak należy interpretować zapis art. 73 ust. 3 i 4 KN? Nauczycielka zatrudniona w 2011 r. (do nadal, na 1 etat) na chwilę obecną – nie na chwilę zakładanego dnia skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia, legitymuje się stażem 8 lat, 1 m-c, 15 dni (do stażu nie wliczono 7 dni urlopu bezpłatnego, ani przerwy w zatrudnieniu trwającej 2 m-ce i 2 dni). W okresie zatrudnienia przebywała na urlopach związanych z rodzicielstwem i zwolnieniach lekarskich (bez zwolnień lekarskich na dziecko), których łączny okres, to 690 dni (czy wyliczenie miesięcy nieobecności powinno nastąpić w taki sposób: 690 dni : 30 dni = 23 m-ce?, a co jeśli wynik jest z miejscami po przecinku np. nauczyciel był na zwolnieniach łącznie 584 dni :30 dni = 19,47 m-cy – czy zaokrągla się taki wynik wg jakiejś zasady i przepisów, czy wylicza dodatkowe dni „wykraczające” poza 19 m-cy?). Zakładając, że wyliczenie miesięcy jest prawidłowe, od 23 m-cy odejmujemy 6 m-cy, które z założenia art. 73 ust. 3 KN nauczyciel może być nieobecny, co daje wynik 17 m-cy. Co dalej? 1. Czy z całego okresu zatrudnienia 8 lat, 1 m-c, 15 dni odejmujemy 17 m-cy, co oznacza, że nauczycielka do okresu siedmioletniej pracy w szkole musi przepracować jeszcze 4 m-ce (zakładając oczywiście, że nie będzie w tym czasie na zwolnieniu)? 8 lat i 1 miesiąc = 97 m-cy – 17 m-cy = 80 m-cy, co daje 6 lat i 8 m-cy. 2. Czy 17 m-cy należy odjąć z 7 lat wstecz od zakładanej daty początku korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia (a nie całego stażu pracy)? art. 73 ust. 4 KN: „Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia? 3. Czy zakładając, że urlop miałby się rozpocząć 1.06.2020 r. należy sprawdzić nieobecności wyłącznie z 7 lat wstecz od taj daty i rozpatrywać tylko okres 01.06.2013 – 31.05.2020?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy muszę w świadectwie pracy pracownika w związku z przejściem na emeryturę umieszczać informację o urlopie macierzyńskim z roku 1984, 1991 oraz zwolnienie lekarskie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie na co powinna być przeznaczona dotacja przedszkolna, czy może być tylko na wynagrodzenia?
- Nauczyciel kontraktowy akt nadania otrzymał w sierpniu 2019 r., od 1 września 2019 r. jest zatrudniony na czas nieokreślony. Kiedy może zacząć staż na nauczyciela mianowanego i ile będzie on trwał w świetle nowych przepisów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniamy sprzątaczkę , która od stycznia 2022 była na kuroniówce. W placówce pracuje od 1 sierpnia 2022 r. do końca roku 2022. Osoba ma przepracowane 20 lat. Ile urlopu należy jej się w naszym zakładzie (czy będzie to 18 dni)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe