Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przedszkola z umiarkowaną niepełnosprawnością jest zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin na 18/24 (łączone pensum, młodsza i starsza grupa przedszkolna). Uwzględniając niepełnosprawność etat wynosi 18/20. Nauczyciel ten jest zatrudniony od 01.09.2021 r. do 31.08.2022 r. Ile dni urlopu przysługuje nauczycielowi? Czy 35 dni urlopu jest liczone na rok szkolny czy rok kalendarzowy?
Stosownie do art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Zgodnie z art. 64 ust. 5a nauczyciel zatrudniony w szkole, w której nie są przewidziane ferie szkolne, w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, zgodnie z odrębnymi przepisami. Oznacza to, że należy ustalić wymiar urlopu nauczyciela zatrudnionego w placówce nieferyjnej, jaką jest przedszkole, w rozbiciu na 2 lata. Pierwszy okres, to rok w którym nawiązał stosunek pracy – proporcja za okres od 01.09.2021 r. do 31.12.2021 r. Z uwagi na fakt, że w roku 2022 r. nastąpi rozwiązanie stosunku pracy, to dla okresu od 01.01.2022 r. do 31.08.2022 r. również należy ustalić wymiar urlopu proporcjonalnego. Jednocześnie należy pamiętać, że wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, przy czym niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia – art. 154 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) w związku z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela.
Na początku należy obliczyć wymiar urlopu jaki by przysługiwał, gdyby nauczyciel był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Za rok 2021 r. jest to 11,67 dni (35/12 x 4 miesiące od września do grudnia 2019 r.). Za rok 2022 r. jest to 23,33 dni roboczych (35/12 x 8).
Następnie za rok 2021 r. należy wymiar urlopu wypoczynkowego 11,67 pomnożyć przez 18/20 – 11,67 razy 0,9 równa się 10,503, co po zaokrągleniu w górę wynosi 11 dni urlopu. Za rok 2022 należy powtórzyć obliczenia – 23,33 razy 0,9 wynosi 20,997; po zaokrągleniu w górę 21 dni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam nauczyciela zatrudnionego na 3/18, który złożył wniosek o pomoc pieniężną na święta z ZFŚS. Czy przyznając mu niepełną kwotę w porównaniu z innymi zgodnie z tabela jaką mamy w regulaminie, adekwatnie do części etatu oraz uwzględniając oprócz warunków finansowych, także inne warunki postąpiłam słusznie? Jak należy wypłacać dofinansowania z ZFŚS osobom zatrudnionym na kilka godzin w kilku szkołach?
- Witam, nauczycielka dyplomowana, przebywająca w stanie nieczynnym do 28 lutego 2014 r. dodatkowo prowadzi nauczanie indywidualne - 4 godz. w mojej placówce. Czy po ustaniu stanu nieczynnego, czyli od 1 marca 2014 roku, nadal zatrudniona jest jak nauczyciel dyplomowany czy stażysta? Wiem, że nowa umowa, ale chodzi o wynagrodzenie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzę przedszkole niepubliczne, zatrudniam nauczycieli na umowę o pracę i jak dotąd: katechetę na umowę zlecenie (4 godziny w miesiącu) a nauczyciele od: języka obcego, rytmiki i gimnastyki korekcyjnej prowadzą każdy swoją działalność gospodarczą i na koniec miesiąca wystawiają mi faktury, które opłacam z dotacji oświatowej.
Moje pytania brzmią:
1. Czy od 1 września nadal może to tak funkcjonować? Tzn, czy na nauczyciele prowadzący działalność gospodarczą nadal mogą wystawiać faktury czy muszą być zatrudnieni na umowę o pracę?
2. Czy katecheta, który nie realizuje podstawy programowej może być nadal zatrudniany na umowę zlecenie?
Bardzo proszę o interpretację prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem od 9 lat. 1 września br. planuję przejść na emeryturę (na własny wniosek - kończę 31 lat pracy pedagogicznej). Jaką wysokość odprawy mam otrzymać (3 lub 6 miesięczną)?. Dziękuję.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może zawrzeć z nauczycielem informatyki, zatrudnionym w pełnym wymiarze zajęć, dodatkową umowę zlecenia na prowadzenie strony internetowej szkoły w czasie zdalnego nauczania? Zdalna praca naszej szkoły została zorganizowana poprzez stronę internetową. Nauczyciele przesyłają materiały dla uczniów, a informatyk umieszcza i udostępnia je na stronie szkoły.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe