Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel religii zatrudniony jest w zespole szkolno-przedszkolnym w niepełnym wymiarze czasu pracy (4/21 szkoła i 6/21 przedszkole). W związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. § 5 ust. 1 punkt 1 nauczyciele zatrudnieni w szkole mają dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (1 z 8 dni), natomiast ww. nauczyciel ma w tym dniu 2 godziny w szkole i 3 godz. w przedszkolu. Czy w tym dniu nauczyciel religii powinien być w pracy w przedszkolu? Ile dni urlopu wypoczynkowego należy się temu nauczycielowi?
Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 1211) dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii rady szkoły albo rady placówki, a gdy rada nie została powołana - rady pedagogicznej, a w przypadku szkół również rady rodziców i samorządu uczniowskiego, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły lub placówki, może, w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w wymiarze dla:
1) szkół podstawowych – do 8 dni;
2) liceów ogólnokształcących – do 10 dni;
3) techników, branżowych szkół I stopnia, branżowych szkół II stopnia, szkół policealnych i centrów kształcenia zawodowego – do 10 dni;
4) szkół specjalnych przysposabiających do pracy – do 4 dni.
Przedmiotowy przepis nie daje podstawy do ustalenia dni wolnych od zajęć dydaktyczno – wychowawczych w przedszkolu. Przedszkole funkcjonujące w ramach zespołu szkolno – przedszkolnego powinno w dzień wolny od zajęć dla szkoły podstawowej pracować normalnie. Godziny zaplanowanych zajęć powinny być zrealizowane. Nauczyciel religii tego dnia powinien być w pracy.
W świetle art. 64 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) nauczyciele albo realizują urlop wypoczynkowy w czasie ferii szkolnych w wymiarze odpowiadającemu okresowi ferii albo są uprawnieni do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych. Stosownie do art. 64 ust. 3 KN nauczycielowi, który w ramach jednego stosunku pracy realizuje obowiązki nauczyciela szkoły, o której mowa w ust. 1 (tj. szkoły, w której organizacji są przewidziane ferie zimowe i letnie), oraz szkoły, o której mowa w ust. 3 (tj. szkoły, w której organizacji nie są przewidziane ferie zimowe i letnie), przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły, w której nauczyciel realizuje większą liczbę godzin zajęć, a w przypadku realizowania w tych szkołach równej liczby godzin zajęć nauczycielowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły, o której mowa w ust. 1 (tj. szkoły feryjnej). Nauczyciel realizuje w przedszkolu 6 godzin, a w szkole realizuje godzin 4, co oznacza, że więcej godzin realizuje w przedszkolu i jest uprawniony do urlopu wypoczynkowego udzielanego na zasadach wskazanych w art. 64 ust. 3 KN, czyli do 35 dni urlopu wypoczynkowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kontraktowy rozpoczął staż na mianowanego 1 września 2018 r., miał on trwać do 31 maja 2021 r., jednak w związku z ciążą i zwolnieniem lekarskim został przedłużony do 29 października 2022 r. Czy w związku z wprowadzanymi zmianami o awansie zawodowym od 1 września 2022 r., nauczyciel ten może przystąpić do egzaminu na nauczyciela mianowanego na starych zasadach, jeżeli złoży dokumenty do 31 października 2022 r. do organu prowadzącego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy z kwoty wypłacanego nauczycielowi świadczenia socjalnego np. "wczasy pod gruszą" można potrąć zajęcie komornicze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka w 2017 roku złożyła do NFZ wniosek o leczenie sanatoryjne. W terminie od 31 marca 2018 roku do 21 marca 2018 roku NFZ wyznaczył jej pobyt w sanatorium. Czy w świetle nowych przepisów w sprawie udzielania nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia dyrektor szkoły może udzielić w/w nauczycielce urlopu dla poratowania zdrowia na czas pobytu w sanatorium? Proszę o podanie podstawy prawnej.
- Witam. Mam pracownika niepedagogicznego, który przebywał dłuższy czas na zwolnieniu lekarskim. Obecnie od kwietnie b.r. przebywa na zasiłkach rehabilitacyjnych udzielanych przez ZUS. Ostatni zasiłek skończył się dwa tygodnie temu, a nie ma kolejnej decyzji ZUS. Pracownik twierdzi, że ZUS kazał czekać, a on nie świadczy pracy. Nie mogę zatrudnić nikogo na zastępstwo, płacę dodatkowo innym pracownikom za wykonywaną pracę do czego nie mam dodstaw prawnych, gdyż pracownik formalnie powinien pracować. Co mam zrobić? Sytuacja się powtarza już drugi raz. W lipcu pracownik otrzymał decyzję z terminem dwa tygodnie wstecz. Czy to zgodne z prawem? Jakie mam kroki podjąć? Czy obecna "nieusprawiedliwiona" obecność jest podstawą do zwolnienia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel wyznaczony do zastępowania dyrektora przedszkola w trakcie jego nieobecności ponosi taką samą odpowiedzialność co dyrektor. Nadmieniam iż nauczyciel wykonuje to społecznie. Brak zastępcy dyrektora.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe