Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel rozpoczął pracę 1 września 1982 roku. Z dniem 1 września 2012 roku nabywa prawo do nagrody jubileuszowej. Również z dniem 1 września obowiązuje nowa tabela wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela. Czy wysokość nagrody jubileuszowej oblicza się już z tej nowej tabeli, czy z wynagrodzenia sierpniowego? Czy wlicza się również dodatek funkcyjny, jeśli nauczyciel objął funkcje kierownika z dniem 1 września 2012 roku?
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania:
§ 2. 1. Nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody. (jeżeli pracuje od 1 września 1982 r. i nie korzystał z urlopów bezpłatnych, to prawo do nagrody nabywa 31 sierpnia)
§ 3. 1. Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie miesięczne przysługujące nauczycielowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli jest to dla nauczyciela korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. (jeżeli nauczycielowi nie wypłacono nagrody w sierpniu, będzie mu przysługiwała ona w wysokości obliczonej według wynagrodzenia wrześniowego)
2. W przypadku gdy nauczyciel nabył prawo do nagrody jubileuszowej będąc zatrudniony w innym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące nauczycielowi w dniu nabycia prawa do nagrody.
3. Nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli:
§ 1. 1. W wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nauczyciela, z zastrzeżeniem ust. 2, uwzględnia się:
1) wynagrodzenie zasadnicze,
2) dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,
3) wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
4) dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
5) odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy,
6) wynagrodzenie za pracę w święto,
7) dodatek za uciążliwość pracy, o którym mowa w art. 19 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, zwanej dalej "ustawą",
8) jednorazowy dodatek uzupełniający, o którym mowa w art. 30a ust. 3 ustawy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w sobotę był na zawodach sportowych. Dyrektor udzielił mu dnia wolnego w poniedziałek na podstawie art. 42c ust. 3 w zamian za nie wypłacenie godzin ponadwymiarowych za pracę w sobotę Czy za poniedziałek nauczyciel traci nadgodziny ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jakiej wysokości należy wypłacić zaległą odprawę emerytalną nauczycielowi, który przeszedł na emeryturę 28 sierpnia 2017 roku i zaraz podjął zatrudnienie w tej samej placówce? Czy powinna być naliczona wg zarobków z sierpnia 2017 roku czy aktualnych grudzień 2021?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie sprawy dotyczącej zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Dwóch pracowników niepedagogicznych złożyło wniosek o zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym rodziców:
I przypadek za okres od 3.08.1992 r. do 23.09.1994 r. - dokumenty poświadczone przez notariusza, gospodarstwo to w 2003 r. zostało przekazane osobie ubiegającej się o zaliczenie stażu.
II przypadek za okres od 20.06.1981 r. do 21.10.1984 r. - dokumenty poświadczone przez notariusza, gospodarstwo to zostało w 1994 r. przekazane osobie ubiegającej się o zaliczenie stażu.
Czy w tych dwóch przypadkach możemy zaliczyć pracę w gospodarstwie rolnym rodziców?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor nie poinformował PIP o sporze zbiorowym. Wszystkie inne procedury są przeprowadzone. Czy strajk jest legalny? Czy przekazać informację do PIP po terminie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, długoletni pracownik szkoły, od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r. pełnił funkcję wicedyrektora. Ile przysługuje mu urlopu i do kiedy może go wykorzystać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe