Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel stażysta zatrudniony w szkole podstawowej od 19.10.2020 r. na umowę na czas określony do 31.08.2021 r. przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim od 20.10.2020 r. Dnia 17.03.2021 r. złożył wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron z dniem 18.04.2021 r. Dyrektor wyraził zgodę .W związku z chorobą nauczyciel nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zimowych. Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop skoro nauczyciel na swój wniosek złożył wypowiedzenie umowy o pracę.
Tryb rozwiązania stosunku pracy nie wpływa na wymiar urlopu oraz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. W okresie zatrudnienia od 19 października 2020 r. do 17 marca 2021 r. nauczyciel nabył prawo do urlopu (oraz w konsekwencji – ekwiwalentu) w następującym wymiarze: 6 miesięcy (z zaokrągleniem w górę października i marca) * 5,6 dni = 33,6 dni, zaokrąglonych do 34 dni, zgodnie z art. 64 ust. 5 i art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm. oraz art. 1551 § 1, art. 1552A § 2 i art. 1553 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam, nauczycielka uczy języka polskiego w wymiarze9/18 etatu, równocześnie w tej samej szkole ma przydzielone 9 godzin tygodniowo zajęć rewalidacyjnych i nauczania indywidualnego (ma pełne kwalifikacje).Organ prowadzący stoi na stanowisku, że zajęć rewalidacyjnych i nauczania indywidualnego nie można włączyć do etatu i pracownicy należy wypłacać wynagrodzenie za zrealizowane zajęcia rewalidacyjne i nauczanie indywidualne jak za godziny ponadwymiarowe. Czy jest to zgodne z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu i ile godzin należy się nauczycielowi religii pracującemu w przedszkolu na 2/22 etatu. Pracuje 2 dni w tygodniu po 1 godzinie.
- Czy można zatrudnić nauczyciela kontraktowego na umowę o pracę na czas określony (na wolne stanowisko w szkole vacat) wymiar zatrudnienia 7/18 od 3.09.2018 do 21.06.2019 r. (czas zajęć lekcyjnych)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jest na umowę o pracę na podstawie art. 10 ust. 7 KN. W II semestrze organ prowadzący wydał zgodę na 5/20 zajęć z nauczycielem wspomagającym oraz 2/18 zajęć z rewalidacji. Godziny te mają być przydzielone ww. nauczycielowi. Czy można zmienić jego umowę na zastępstwo porozumieniem zmieniającym? Jak prawnie możemy zwiększyć wymiar czasu pracy? Po dodaniu tych godzin zmieni się również pensum tego nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony od dnia 1 września 2022 r. do dnia 31 sierpnia 2023 r. pomiędzy pracodawcą a nauczycielem ulega przedłużeniu z mocy prawa do dnia porodu (przewidywana data porodu 25 listopada 2023 r.). Obecnie nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim od 20 lipca 2023 r. do 21 sierpnia 2023 r. i przewiduje dalsze zwolnienia lekarskie od pracy. Od dnia 1 września 2023 r. planowane jest zatrudnienie nauczyciela w celu zastępstwa w czasie usprawiedliwionej nieobecności wyżej wymienionego pracownika. Jednoznacznie nie można określić daty rozwiązania umowy o pracę pracownika zastępowanego, tym samym nie można określić terminu zakończenia umowy. Czy w takim przypadku można w umowie na zastępstwo zawrzeć zapis, że jest ona zawarta na czas określony – zastępstwo pracownika, nie później jednak niż do dnia porodu? Czy umowa na zastępstwo powinna być zawarta na czas zwolnienia lekarskiego pracownika zastępowanego? Czy w umowie na zastępstwo należy podać nazwisko osoby zastępowanej? Czy zamieszczenie imienia i nazwiska osoby zastępowanej w umowie o pracę zawartej z nowym pracownikiem może być naruszeniem przepisów RODO?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe