Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W świetle art. 22 ust. 1 ustawy z 26.1.1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) organ prowadzący szkołę może nałożyć na nauczyciela obowiązek...

PORADA PRAWNA

Nauczyciel zatrudniony jest od września na 13 godz., a w sąsiedniej szkole uzupełnia etat 5 godzinami. Zatrudniony jest na podstawie mianowania. W styczniu z powodu choroby innego nauczyciela dostał na zastępstwo, do maja, 3 godz. Czy zwiększamy mu etat z 13 do 16/18, a w sąsiedniej szkole zmniejszamy uzupełnienie do 2/18, czy dajemy mu 3 godz. ponadwymiarowe?

W świetle art. 22 ust. 1 ustawy z 26.1.1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) organ prowadzący szkołę może nałożyć na nauczyciela obowiązek podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach i na tym samym lub – za jego zgodą – innym stanowisku, w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w wymiarze nie większym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. W wypadku niewyrażenia zgody nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za część obowiązkowego wymiaru zajęć. Celem tzw. uzupełnienia etatu jest umożliwienie wykonywania przez nauczyciela pracy w pełnym wymiarze z jednoczesnym uwzględnieniem obowiązków organu prowadzącego w zakresie zabezpieczania potrzeb edukacyjnych w podległych mu placówkach. Uzupełnienie etatu polega na wprowadzeniu fikcji prawnej, że pomimo faktycznego wykonywania przez nauczyciela obowiązków w dwóch szkołach stosunek pracy łączy go z jedną szkołą. Ze szkołą, w której nauczyciel jest zobowiązany do uzupełnienia wymiaru pracy, nie nawiązuje on stosunku pracy. Wygrodzenie za cały wymiar czasu pracy wypłaca szkoła, która jest pracodawcą nauczyciela.

Z uwagi na fakt, że celem uzupełnienia etatu jest zapewnienie zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, nie można w jego ramach przydzielać więcej godzin, niż jest to niezbędne do pracy w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie można również przydzielać godzin ponadwymiarowych w szkole, w której zatrudniony jest nauczyciel.

W sytuacji, o której mowa w pytaniu, należy zmodyfikować przydział godzin, w szkole, w której jest zatrudniony nauczyciel, tj. przydzielić 16/18 godzin i jednocześnie dokonać zmniejszenia uzupełnienia do 2/18. W szkole, w której nauczyciel uzupełnia etat, można te 3 godziny, o które nastąpiło zmniejszenie uzupełnienia etatu, przydzielić na podstawie odrębnej umowy o pracę.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT