Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony jest od września na 13 godz., a w sąsiedniej szkole uzupełnia etat 5 godzinami. Zatrudniony jest na podstawie mianowania. W styczniu z powodu choroby innego nauczyciela dostał na zastępstwo, do maja, 3 godz. Czy zwiększamy mu etat z 13 do 16/18, a w sąsiedniej szkole zmniejszamy uzupełnienie do 2/18, czy dajemy mu 3 godz. ponadwymiarowe?
W świetle art. 22 ust. 1 ustawy z 26.1.1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) organ prowadzący szkołę może nałożyć na nauczyciela obowiązek podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach i na tym samym lub – za jego zgodą – innym stanowisku, w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w wymiarze nie większym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. W wypadku niewyrażenia zgody nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za część obowiązkowego wymiaru zajęć. Celem tzw. uzupełnienia etatu jest umożliwienie wykonywania przez nauczyciela pracy w pełnym wymiarze z jednoczesnym uwzględnieniem obowiązków organu prowadzącego w zakresie zabezpieczania potrzeb edukacyjnych w podległych mu placówkach. Uzupełnienie etatu polega na wprowadzeniu fikcji prawnej, że pomimo faktycznego wykonywania przez nauczyciela obowiązków w dwóch szkołach stosunek pracy łączy go z jedną szkołą. Ze szkołą, w której nauczyciel jest zobowiązany do uzupełnienia wymiaru pracy, nie nawiązuje on stosunku pracy. Wygrodzenie za cały wymiar czasu pracy wypłaca szkoła, która jest pracodawcą nauczyciela.
Z uwagi na fakt, że celem uzupełnienia etatu jest zapewnienie zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy, nie można w jego ramach przydzielać więcej godzin, niż jest to niezbędne do pracy w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie można również przydzielać godzin ponadwymiarowych w szkole, w której zatrudniony jest nauczyciel.
W sytuacji, o której mowa w pytaniu, należy zmodyfikować przydział godzin, w szkole, w której jest zatrudniony nauczyciel, tj. przydzielić 16/18 godzin i jednocześnie dokonać zmniejszenia uzupełnienia do 2/18. W szkole, w której nauczyciel uzupełnia etat, można te 3 godziny, o które nastąpiło zmniejszenie uzupełnienia etatu, przydzielić na podstawie odrębnej umowy o pracę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaka jest możliwość ograniczenia etatu nauczycielowi, który ma ochronę związkową od września? Będę mięć klasy łączone i muszę ograniczyć etaty wszystkim nauczycielom.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z podwyżką dla nauczycieli ogłoszoną przez MEN ile od września 2019 roku może wynieść maksymalne wynagrodzenie dyrektora niepublicznej placówki oświatowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może skierować nauczyciela w celu uzupełnienia etatu w innej szkole mając w macierzystej placówce wystarczającą liczbę godzin aby zapewnić wszystkim nauczycielom danego przedmiotu pełny etat? Nadmieniam, iż nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze będą mieli po kilka nadgodzin. Nauczyciel któremu zaproponowano uzupełnienie etatu jest nauczycielem z najdłuższym stażem i po studiach kierunkowych, pozostali nauczyciele uczą danego przedmiotu na podstawie ukończenia studiów podyplomowych.
Wszyscy zatrudnieni na podstawie mianowania i są nauczycielami dyplomowanymi.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Co grozi za niewysłanie pracownika na urlop do końca września?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na następujące pytanie: jakich nauczycieli dodatkowo musimy od stycznia 2016 r. zatrudnić w klasach, w których uczą się dzieci z orzeczeniami: - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na autyzm (uczeń w normie intelektualnej); - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na: niepełnosprawność sprzężoną: upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim oraz afazję motoryczną; - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na Zespół Aspergera (w normie intelektualnej); - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim. W którym przypadku powinniśmy zatrudnić nauczyciela wspomagającego, a w którym wystarczy asystenta?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe