Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony w 2 placówkach oświatowych, publicznej i niepublicznej, staruje w konkursie na dyrektora placówki publicznej. Ocenę pracy w placówce publicznej uzyskał negatywną od dyrektora, który też staruje w tym konkursie (konkurencja), natomiast ocenę pracy w placówce niepublicznej uzyskał bardzo dobrą. Czy może przedstawić w konkursie tę ocenę z placówki niepublicznej? Czy decyduje o tym kuratorium? Czy nauczyciel z przygotowaniem pedagogicznym może ubiegać się o stanowiska menadżera w szkole (wtedy nie jest potrzebna ocena pracy) w zamiast dyrektora?
Zgodnie z art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) szkołą lub placówką kieruje nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu powierzono stanowisko dyrektora. Jest to osoba posiadająca kwalifikacje określone w art. 9 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) i zatrudniona na podstawie przepisów tejże ustawy. W świetle art. 1 KN ustawę stosuje się w pełni do nauczycieli zatrudnionych w szkołach publicznych oraz w ograniczonym zakresie do nauczycieli zatrudnionych m.in. w szkołach niepublicznych. Na podstawie art. 91b ust. 1 KN do nauczycieli zatrudnionych m.in. w szkołach niepublicznych bez względu na wymiar zatrudnienia, mają zastosowanie przepisy art. 6a (przepisy dotyczące oceny pracy).
Z kolei zgodnie z przepisem § 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce (Dz. U. z 2021 r., poz. 1149) stanowisko dyrektora publicznej szkoły może zajmować nauczyciel, który uzyskał co najmniej bardzo dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich pięciu lat pracy. Powyższy przepis nie wprowadza rozróżnienia na ocenę pracy zdobytą w szkole publicznej czy niepublicznej. Podstawą wystawienia nauczycielowi oceny pracy jest w jednym i drugim przypadku art. 6a Karty Nauczyciela. W świetle prawa te dwie oceny mają taki sam status. Zależy więc od decyzji nauczyciela, którą ocenę przedłoży do konkursu. Organizator konkursu nie ma podstawy prawnej do żądania drugiej oceny.
Odnosząc się do drugiego pytania należy wskazać, że stosownie do art. 62 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) szkołą lub placówką może również kierować osoba niebędąca nauczycielem powołana na stanowisko dyrektora przez organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Termin „osoba niebędąca nauczycielem” odnosi się osoby, która nie spełnia wymagań kwalifikacyjnych do zatrudnienia na podstawie Karty Nauczyciela, a także do osoby, która choć te wymagania spełnia, nie jest zatrudniona w charakterze nauczyciela na podstawie przepisów Karty Nauczyciela. W kontekście zrozumienia ww. przepisu warto zapoznać się z wyrokiem WSA z Bydgoszczy z dnia 2 grudnia 2015 r., sygn. akt II SA/BD 1111/15 (https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F2BF75625A) , który dotyczyły przepisu art. 36 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, ale z uwagi na tożsamą treść przepisów Prawa oświatowego zachowuje aktualność. W uzasadnieniu do wyroku wskazano, że nauczyciel mianowany czynnie wykonujący zawód może brać udział w konkursie tylko jako nauczyciel i tylko wtedy jak spełni wszystkie wymagania kwalifikacyjne. Powoduje to, że osoba będąca czynnym nauczycielem i mająca odpowiedni stopień awansu zawodowego (nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego) nie może skorzystać z możliwości powołania na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki w trybie art. 62 ust. 2 Prawa oświatowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w przypadku ucznia Technikum Budowlanego, który ubiega się o nauczanie indywidualne wymagane jest zaświadczenie określające możliwość dalszej realizacji praktycznej nauki zawodu wydane przez lekarza medycyny pracy? Czy obowiązuje p.5 &6 rozporządzenia w sprawie orzeczeń?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń gimnazjum nie otrzymał promocji kończącej gimnazjum. W kwietniu ukończył 18 lat. Teraz zgłosił się do dyrektora z pytaniem czy może kontynuować naukę w gimnazjum, znów w klasie III? Czy może?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Kwalifikacje do nauczania języka obcego w przedszkolu. Czy może uczyć języka obcego nauczyciel, który nie ma przygotowania do nauczania wczesnoszkolnego i do nauczania w przedszkolu, ale oczywiście może uczyć w klasach 4-6 SP i Gimnazjum? I druga część pytania czy nauczyciele w przedszkolu, jeśli odmówią przystąpienia do kursów j.obcego będą musieli zgodzić się na obniżenie pensum o jedną godzinę tygodniowo, czyli nie będą już zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Potrzebuję podstawy prawnej do uchwały w sprawie opinii projektu aktu założycielskiego w celu utworzenia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dalej istnieje obowiązek śledzenia losów absolwentów gimnazjów ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe