Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony w gimnazjum, który od 20 lat uzupełniał etat w szkole podstawowej (w roku szkolnym 2018/2019 miał 1 godzinę w gimnazjum, a 17 godzin w szkole podstawowej). W związku z likwidacją gimnazjum w październiku 2018 r. napisał podanie do szkoły podstawowej o przeniesienie za porozumieniem stron i dostał odpowiedź odmowną. Jest wiceprezesem ZNP i radnym powiatowym. Czy Wójt Gminy powinien nakazać dyrektorowi szkoły przyjęcie tego nauczyciela, ponieważ są dla niego godziny? Nadmieniam, że inni nauczyciele z takim samym wykształceniem mają po półtora etatu. Co z przepisami przejściowymi, że pierwszeństwo w zatrudnieniu mają nauczyciele ze zlikwidowanych gimnazjów?
W związku z wygaszeniem gimnazjum, nauczyciel powinien zostać zwolniony przez dyrektora gimnazjum za trzymiesięcznym wypowiedzeniem doręczonym najpóźniej 31 maja 2019 r. z prawem do odprawy, ponieważ całkowita likwidacja pracodawcy uchyla ochronę stosunku pracy – art. 226 ust. 1 – 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 ze zm., art. 41 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. Z kolei jeśli w szkole podstawowej istnieje wolne stanowisko pedagogiczne (czyli są godziny, których dyrektor tamtej szkoły nie obsadza dotychczasowymi pracownikami), dyrektor powinien zgłosić je do kuratorium oświaty, a pierwszeństwo w zatrudnieniu przysługuje m.in. nauczycielom zwolnionym w gimnazjach – art. 224 ust. 1, 2 i 3 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60 ze zm. Wójt nie jest uprawniony do zobowiązania dyrektora szkoły do zatrudnienia kolejnego nauczyciela, ponieważ o zatrudnianiu i zwalnianiu nauczycieli decyduje samodzielnie dyrektor szkoły podstawowej, zgodnie z art. 68 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Przydzielanie godzin ponad etat nauczycielom tej samej specjalności może wynikać m.in. z realizowania ich w poszczególnych klasach przez jednego nauczyciela zgodnie z potrzebami szkoły; na podstawie samej treści pytania nie można stwierdzić, czy szkoła podstawowa dysponuje wolnym etatem, ponieważ nie jest on przeliczany na pełny wymiar zajęć.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik niepedagogiczny ukończył 4 letnie technikum zawodowe. Ile lat nauki należy mu zaliczyć do stażu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nasz nauczyciel właśnie przebywa na zwolnieniu chorobowym i będzie miał wynagrodzenie chorobowe. W styczniu tego roku otrzymał jednorazowy dodatek uzupełniający. Czy jednorazowy dodatek uzupełniający należy uwzględnić w podstawie wynagrodzenia chorobowego?
- Jesteśmy szkołą dla dorosłych, co roku od września zatrudniamy nauczycieli na czas określony, ponieważ nigdy nie wiemy co się nam otworzy od września następnego roku. Nauczyciele przyjmowani są na części etatu, jest to ich druga praca, pełne etaty mają w swoich macierzystych szkołach. Czy druga umowa powinna być zawarta na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W w roku szkolnym 2012/2013 w szkole jest troje uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego - dwoje w kl. IV i jedno w kl. II. Zajęcia rewalidacyjne po 2 godz. z każdym uczniem prowadzi nauczyciel dyplomowany, który obecnie realizuje kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki (kurs ukończy w II 2013). Czy wynagrodzenie 6 godz. tego nauczyciela powinno być płacone ze stawki nauczyciela stażysty? Oprócz tych godz. nauczyciel realizuje 20 godz. świetlicy. Czy wspomniane godziny z uczniami z upośledzeniem w stopniu lekkim mogliby realizować nauczyciele przedmiotowcy? Proszę o opinię z podstawa prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole jest regulamin przydzielania pracownikom i nauczycielom środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia. Regulamin ten przewiduje wypłatę ekwiwalentów za zakup ww. odzieży. W regulaminie tym nie ma zawartej informacji w jaki sposób traktować nauczycieli zatrudnionych np. 4/18 na wf? Czy pracodawca powinien wypłacić temu nauczycielowi ekwiwalent w wysokości proporcjonalnej do wymiaru etatu, czyli jeśli n-l na 18/18 wf ma 400 zł. to ten n-l zatrudniony na 4/18 powinien otrzymać 88,89 zł.? Czy powinien otrzymać kwotę w pełnej wysokości? Ponieważ wf ma w 4 dniach w tygodniu i zużycie jego jest podobne, czy w regulaminie dopuszczalny jest zapis pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy okresy ekwiwalent wypłaca się proporcjonalnie do wymiaru etatu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe