Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony w niepublicznym przedszkolu z Kodeksu pracy jest jednocześnie dyrektorem placówki i logopedą w tej placówce. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z dziećmi i terapię logopedyczną. Czy ma prawo do zmniejszenia godzin pracy dydaktycznej np. do 6 lub 7, a pozostałe godziny może przeznaczyć na przygotowanie się do zajęć w domu?
Zasady zakładania i funkcjonowania szkół, przedszkoli i placówek niepublicznych określone są w ustawie z dnia 16 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 910 z późn. zm.). Regulacje dotyczące szkół i placówek niepublicznych znajdują się w rozdziale 8 w artykułach od 168 do 182. I tak, art. 172 Prawa oświatowego wskazuje elementy konieczne statutu placówki niepublicznej. Jednym z nich jest organizacja szkoły lub placówki. Jest to właściwe miejsce dla określenia zasad funkcjonowania przedszkola, w tym jego organów, którym jest dyrektor szkoły.
Trzeba zaznaczyć, że do dyrektorów placówek niepublicznych nie mają zastosowania przepisy Karty Nauczyciela w zakresie obniżania i zwalniania z realizacji pensum. Rozwiązania tych kwestii w placówkach niepublicznych są różnorakie i zależą od osoby prowadzącej, która nadaje statut takiej placówce.
Nie ma więc przeszkód prawnych co do tego, żeby nauczyciel będący jednocześnie dyrektorem placówki zorganizował prace tak, żeby wypełnić wszystkie swoje obowiązki, oczywiście pozostając w zgodzie ze statutem placówki i przepisami Kodeksu pracy dotyczącymi dziennych i tygodniowych norm odpoczynku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy instruktor praktycznej nauki zawodu, który szkoli pracowników młodocianych w zawodzie kucharz, posiadający kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik żywienia i gospodarstwa domowego, powinien mieć staż pracy w zawodzie kucharz; i jaki?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy płacenia składek do ZUS Zatrudniłem nauczyciela który prowadzi działalność gospodarczą i opłaca wszystkie składki do ZUS, w szkole ma zatrudnienie na ponad 1/2 etatu. Jakie składki ZUS należy odprowadzać z tytułu zatrudnienia nauczyciela w szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy magister pedagogiki społeczno-opiekuńczej posiadający również kwalifikacje z zakresu filologii polskiej z oligofrenopedagogiką może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w ramach których należy stymulować rozwój emocjonalno-społeczny uczniów, uczyć rozpoznawania wyrażania i radzenia sobie z emocjami, współdziałania z rówieśnikami, a także usprawniać percepcję słuchową, wzrokową, usprawniać techniki czytania i pisania oraz rozwijać umiejętności grafomotoryczne?
- w roku szkolnym 2019/2020 nauczyciel mianowany nie będzie miał pełnego eteru. Proszę o podstaw prawną i wzór pisma informującego o tym fakcie pracownika.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor powinien zapłacić za zastępstwo, które zostało przydzielone nauczycielowi w czasie, w którym nie odbywa się planowana lekcja, gdyż klasa przebywa na miesięcznej praktyce zawodowej? Nadmieniam, iż płatność za te godziny (które nie są realizowane ze względu na praktykę uczniów), jest uśredniana przez cały rok.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe