Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Urlopu wypoczynkowego w placówkach nieferyjnych udziela się na zasadach określonych w kodeksie pracy. Zarówno przepisy Karty Nauczyciela, jak i kodeksu pracy nie przewidują...

PORADA PRAWNA

08 czerwca 2015 Kadry

Nauczyciel zatrudniony w przedszkolu na czas nieokreślony dostał od lekarza orzeczenie lekarskie o udzieleniu urlopu zdrowotnego w dniach od 16.06.2015r. do dnia 07.07.2015r. W związku z tym, iż w dniach od 01.07.2015 do dnia 31.07.2015r ma zaplanowany urlop wypoczynkowy moje pytanie jest czy urlop powinien być udzielony w pełnym wymiarze tj 35 dni, czy powinien być przeliczony raz jaszcze i udzielony proporcjonalnie do okresu przepracowanego? Jeżeli tak to w jakim wymiarze powinien być udzielony? Nadmieniam, iż nauczyciel nie wykorzystywał w tym roku przysługującego urlopu. Czy w sytuacji gdy pracownik przepracował kilka dni w jednym miesiącu i w drugim miesiącu również przepracuje kilka dni to i tak urlopu powinno się udzielić w pełnym wymiarze, a w sytuacji gdyby nieobecność trwała pełny miesiąc dopiero należałoby zmniejszyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy urlop zdrowotny udzielony w czasie planowanego urlopu wypoczynkowego pochłania urlop wypoczynkowy?

Urlopu wypoczynkowego w placówkach nieferyjnych udziela się na zasadach określonych w kodeksie pracy. Zarówno przepisy Karty Nauczyciela, jak i kodeksu pracy nie przewidują sytuacji wystąpienia w tym samym czasie urlopów - wypoczynkowego i zdrowotnego. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, z urlopów tych nie można korzystać jednocześnie. Art. 165 i 166 kodeksu pracy regulują przypadki obligatoryjnego przesunięcia urlopu wypoczynkowego i obowiązku udzielenia niewykorzystanej jego części w innym terminie. Wśród wymienionych tam przesłanek nie widnieje urlop dla poratowania zdrowia. Nie ma również podstaw do tego, aby z powodu przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia pomniejszać proporcjonalnie wymiar urlopu.  

Zasadą jest, że urlopu udziela się zgodnie z planem urlopów. Jeżeli zatem termin urlopu dla poratowania zdrowia pokryje się z terminem zaplanowanego lub wykorzystywanego już urlopu wypoczynkowego, nie będzie przysługiwała niewykorzystana z tego powodu część urlopu. 
Na podstawie art. 164. § 1 kodeksu pracy, na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami może nastąpić przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego. Jeżeli więc pracodawca uzna wniosek pracownika za zasadny, może urlop przesunąć na inny termin.

 

 

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT