Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony w szkole samorządowej w placówce nieferyjnej złożył wniosek o dofinansowanie wypoczynku letniego organizowanego we własnym zakresie. Jego stosunek pracy ulega rozwiązaniu z dniem 30 czerwca. Czy ma prawo do wymienionego świadczenia, jeśli jego wypłata nastąpi przed upływem okresu zatrudnienia? Czy zachowuje prawo do wymienionego świadczenia, jeśli jego wypłata nastąpi po upływie okresu zatrudnienia?
Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1352 z późn. zm.- dalej ustawa o ZFŚS) osobami uprawnionymi do korzystania z Funduszu są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.
W regulaminie wydanym na podstawie przepisów ustawy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych powinny być wskazane szczegółowe zasady przyznawania pracownikom pomocy socjalnej, w tym terminy złożenia wniosków.
Z powszechnie obowiązujących przepisów prawa wynika, że skutki prawne czynności rozpoczynają się w chwili zainicjowania postępowania (jakiegokolwiek). Stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy pracownik złożył wniosek o świadczenie socjalne jeszcze w czasie zatrudnienia to pracodawca powinien ten wniosek rozpatrzyć. Nie ma znaczenia tutaj czy będzie to rozpatrzenie pozytywne czy tez negatywne. Nie ma przeszkód prawnych wynikających z ogólnie obowiązujących przepisów co do tego, aby pracownikowi taką pomoc socjalną wypłacić, o ile oczywiście spełnione zostaną szczegółowe kryteria wskazane w Regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych obowiązującym w danym zakładzie pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel pracujący w przedszkolu niepublicznym na podstawie umowy o pracę (wg. kodeksu pracy), może zawrzeć umowę o dzieło lub zlecenie u tego samego pracodawcy? Jakie będą dodatkowe koszty takiej umowy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy i kto może udzielić 2 tygodni urlopu uzupełniającego za tok szkolny 2020/2021 przed upływem 31 sierpnia?
Nauczyciel przebywał na zwolnieniu w okresie 20.10.2019 – 18.04.2020. Wykorzystał urlop dla poratowania zdrowia w okresie 19.04.2020 do 18.04.2021.
Przebywa na urlopie uzupełniającym za rok 2019/2020 w okresie od 19.04 2021 do 13 czerwca 2021. Za urlopowanego nauczyciela pracuje inny na zastępstwie do jego powrotu,
Za rok 2020/2021 urlopowanemu nauczycielowi przysługują jeszcze 2 tygodnie do wykorzystania po 31 sierpnia, a jego powrót 14 czerwca spowoduje konieczność powrotu na zajmowane stanowisko i zadania takie jak wystawienie uczniom ocen z języka polskiego na tydzień przed radą pedagogiczną. Organizacyjnie to zmiana arkusza organizacji szkoły, zmiany umów o pracę z 2 nauczycieli (polonista + bibliotekarz), natomiast zastępujący nauczyciel zostanie bez pracy.
Ponadto wykorzystując urlop uzupełniający w nowym roku szkolnym, powracający nauczyciel niepotrzebnie zdezorganizuje pracę szkoły.
W związku z tym jest możliwe udzielenie urlopu przed wakacjami tak wyjątkowej sytuacji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor zespołu przebywając na urlopie wypoczynkowym może podpisywać dokumenty?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej poprzedni dyrektor (pracował do 31.08.) przyjął dwulatka (grupa 3, 4-latków) na podstawie umowy z rodzicami. W tej chwili nauczycielka zgłasza, że nie może zapewnić temu dziecku bezpieczeństwa (pomimo, że posiada w tej grupie osobę do pomocy). Jestem dyrektorem od 1.09. i jest to dla mnie trudna sytuacja. Nauczycielka postanowiła zgłosić tę sprawę na posiedzeniu Rady Pedagogicznej i zapisać w protokole. Proszę o pomoc, jak powinnam postąpić.
- Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą, później do 24.06.2019 r. na urlopie macierzyńskim. Od 25.06 do 20.08.2019 r. będzie przebywać na urlopie wypoczynkowym - zaległym. Od 21.08 rozpocznie urlop wypoczynkowy bieżący.
Natomiast startowała w konkursie na stanowisko pracownika kadr (pracownik samorządowy) i została przyjęta (od 28 sierpnia 2019 r.). Ile urlopu przysługuje jej jeszcze w ramach umowy na stanowisku nauczyciela? Czy trzeba wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop czy można go przenieść na nową umowę (jednym z pracodawców będzie dyrektor szkoły, w której pracuje)? Jesteśmy szkołą feryjną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe