Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel został zwolniony ze szkoły w wyniku niezdolności do pracy. Otrzymał 6-cio miesięczną odprawę z racji zatrudnienia przez mianowanie. Przeszedł na rentę. Czy jest naszym rencistą i czy należą mu się świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jako ostatniego jego miejsca pracy?
Jeżeli pomiędzy zwolnieniem z pracy w szkole, a przyznaniem renty nauczyciel nigdzie nie pracował, jest rencistą – byłym pracownikiem tej szkoły i jest w niej objęty świadczeniami z ZFŚS (art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika. Nauczyciel mianowany przebywający obecnie (do 31.08 przyszłego roku) na urlopie wychowawczym, zatrudniony na czas nieokreślony w placówce feryjnej (umowa na czas nieokreślony z chwilą uzyskania stopnia awansu nauczyciela mianowanego nie została pisemnie przekształcona w stosunek pracy na podstawie mianowania), złożył pisemną prośbę o rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron z dniem 31.08.br. Dyrektor szkoły nie wyraża zgody na taki rodzaj rozwiązania umowy. Czy w piśmie - odpowiedzi poza informacją o braku zgody na rozwiązanie umowy w podanym przez pracownika terminie, jednocześnie informującym go, iż stosunek pracy może wypowiedzieć wyłącznie ze skutkiem na koniec roku szkolnego za trzymiesięcznym wypowiedzeniem, należy powołać się w tym przypadku na art. 27 ust 1 KN czy na art. 23 ust. 2 pkt 1?
Proszę także o informację ile czasu ma dyrektor szkoły na poinformowanie pracownika o swojej odmownej decyzji na złożoną prośbę (w jakim terminie powinien odpowiedzieć pracownikowi) i czy ma tu znaczenie fakt, iż w prośbie jako termin rozwiązania stosunku pracy podano datę 31.08.2018 r. (czy pismu powinno być sporządzone przed tą datą)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka pracowała w poprzednim przedszkolu, mając umowę na czas określony do 20 grudnia 1998r. Taki termin rozwiązania umowy znajduje się w otrzymanym świadectwie pracy. 20 grudnia 1998r. urodziła dziecko i w tym samym dniu rozwiązano z nią umowę o pracę. Następnie od 20 grudnia 1998r. do 10 kwietnia 1999r. pobierała zasiłek macierzyński, wypłacany przez ZUS. Czy okres pobieranego zasiłku macierzyńskiego może zostać zaliczony do okresu zatrudnienia ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wychowawczyni grupy w ośrodku socjoterapii nie miała możliwości w pełni wykorzystać urlop wypoczynkowy za 2015 r., ponieważ od 11.09.2015 do 31.08.2016 przebywała na urlopie zdrowotnym. 1 września 2016 r. wróciła do pracy. Natomiast z dniem 1.09.2016 r . weszło w życie rozporządzenie MEN z 2 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach, w którym w paragrafie 30 ust.2 stwierdza się, że ośrodek socjoterapii prowadzi działalność przez cały rok szkolny jako placówka, w której są przewidziane ferie szkolne. Czy w związku z tym zapisem wychowawca grupy ma prawo do wykorzystania zaległego urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka z ochroną przedemerytalną może skorzystać z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia? Kiedy może najpóźniej z takiego urlopu skorzystać (data)? Zakładam, że 1.01.2024 r. , wtedy skończy 60 lat i będzie mieć 35 lat pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel posiada 32 lata pracy w zawodzie nauczyciela, jest w wieku 52 lat. Pracę zaczynał w wieku lat 19. Kiedy może przejść na jakiekolwiek świadczenie emerytalne lub kompensacyjne?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe