Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka chce przejść na emeryturę z dniem 13 lutego 2023 r. Z dniem 14 lutego 2023 r. chcemy ją zatrudnić na umowę na czas niekreślony. Nauczycielka ma powierzenie stanowiska kierownika świetlicy do 31 sierpnia 2026 r. Czy w związku z powyższym, mimo ponownego zatrudnienia od 14 lutego powierzenie ma nadal moc prawną, czy należy zrobić nowe powierzenie obowiązków?
Jednym z warunków przejścia na emeryturę jest rozwiązanie stosunku pracy. W wyniku rozwiązania stosunku pracy prawa i obowiązki stron tego stosunku ulegają wygaszeniu (przykładowo pracownik nie ma obowiązku świadczenia pracy na stanowisku kierownika świetlicy, a pracodawca nie ma obowiązku dopuszczenia pracownika do pracy). Stanowisko kierownika świetlicy jest jednym ze stanowisk kierowniczych, o których mowa w art. 65 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082). Powierzenie stanowiska kierowniczego nauczycielowi powoduje modyfikacje nauczycielskiego stosunku pracy w ten sposób, że obok świadczenia pracy nauczycielskiej (w pełnym lub ograniczonym wymiarze czasu pracy) nauczyciel realizuje również obowiązki związane z kierowniczym stanowiskiem. Powierzenie stanowiska kierowniczego jest nierozłącznie związane ze stosunkiem pracy nauczyciela. Świadczy o tym przepis art. 65 ust. 2 Prawa oświatowego - umowa o pracę na stanowisku nauczyciela, zawarta na czas określony krótszy niż okres powierzenia stanowiska kierowniczego, ulega przedłużeniu na okres powierzenia. Z powyższego przepisu wynika, że instytucja powierzenia stanowiska nie może funkcjonować w oderwaniu od istnienia stosunku pracy. Rozwiązanie się stosunku pracy powoduje ustanie powierzenia funkcji kierowniczej w ramach nauczycielskiego stosunku pracy.
Reasumując, po ponownym nawiązaniu nauczycielskiego stosunku pracy należy dokonać ponownego powierzenia funkcji kierownika świetlicy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zatrudnienie nauczyciela z licencjatem w szkole podstawowej. Serdecznie proszę o odpowiedź na następujące pytanie: czy w bieżącym, 2017 roku, można zatrudnić w świetlicy szkolnej osobę, która ukończyła studia I stopnia (licencjackie)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony jest w dwóch placówkach. W macierzystej na cały etat, a w mojej na 1/2 etatu. Po urlopie macierzyńskim powrócił do pracy w szkole macierzystej, a u mnie wystąpił o urlop wychowawczy. Czy mogę mu go udzielić i czy jest to zgodne z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli otrzymałam od pracownika we wrześniu 2021 r. dokumenty dotyczące zarejestrowania i pobierania zasiłku dla bezrobotnych, które były niekompletne (tj. brak pieczątek, brak podpisów pracownika) i zostały one zwrócone do uzupełnienia i ponownie wpłynęły w poprawnej formie w październiku 2021 r., to od kiedy mam zaliczyć do stażu pracy te „poprawne” dokumenty: od momentu wpłynięcia niekompletnych dokumentów (tj. wrzesień), czy już kompletnych dokumentów (tj. październik)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel emeryt pracuje w innej szkole na 0,63 etatu a w mojej na 0,5 etatu. Jak powinnam naliczać takiemu nauczycielowi dodatek za wysługę lat. W mojej szkole pracuje 3 rok.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W odpowiedzi na pytanie "Nauczyciel pracuje w 3 placówkach, w wymiarze: 6/22, 9/22 i 10/22 w każdej ma wypłacany dodatek wiejski. 11.03. w jednej z placówek wymiar etatu wzrósł do 13/22. Czy dodatek wiejski (który nie jest składnikiem wynagrodzenia) w pozostałych dwóch placówkach należy wypłacić proporcjonalnie od 1-11.03., czy zaprzestać wypłaty od 1.04.?"
otrzymałam od Państwa odpowiedź w dniu 21.03.2024 r.
Proszę o ponowne ustosunkowanie się, po analizie zapisów Karty Nauczyciela, uważam, że w tym przypadku nie można zastosować art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela i wypłacić dodatek w pełnej wysokości i zaprzestać wypłaty w następnym miesiącu, tak jak Państwo podali - od 1.04., ponieważ dodatek wiejski nie jest składnikiem wynagrodzenia. Został on wprost wyłączony ze składników wynagrodzenia w art. 30 ust. 1 pkt 4 Karty Nauczyciela. Poza tym uregulowano go w rozdziale poświęconym uprawnieniom socjalnym a nie wynagrodzeniu nauczycieli. Dlatego do dodatku wiejskiego nie stosuje się przepisu art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela, bowiem dotyczy on składników wynagrodzenia.
Dlatego wydaje się, że należy wypłacić dodatek proporcjonalnie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe