Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Jednym z warunków przejścia na emeryturę jest rozwiązanie stosunku pracy. W wyniku rozwiązania stosunku pracy prawa i obowiązki stron tego stosunku ulegają wygaszeniu...

PORADA PRAWNA

09 listopada 2022 Kadry

Nauczycielka chce przejść na emeryturę z dniem 13 lutego 2023 r. Z dniem 14 lutego 2023 r. chcemy ją zatrudnić na umowę na czas niekreślony. Nauczycielka ma powierzenie stanowiska kierownika świetlicy do 31 sierpnia 2026 r. Czy w związku z powyższym, mimo ponownego zatrudnienia od 14 lutego powierzenie ma nadal moc prawną, czy należy zrobić nowe powierzenie obowiązków?

Jednym z warunków przejścia na emeryturę jest rozwiązanie stosunku pracy. W wyniku rozwiązania stosunku pracy prawa i obowiązki stron tego stosunku ulegają wygaszeniu (przykładowo pracownik nie ma obowiązku świadczenia pracy na stanowisku kierownika świetlicy, a pracodawca nie ma obowiązku dopuszczenia pracownika do pracy). Stanowisko kierownika świetlicy jest jednym ze stanowisk kierowniczych, o których mowa w art. 65 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082). Powierzenie stanowiska kierowniczego nauczycielowi powoduje modyfikacje nauczycielskiego stosunku pracy w ten sposób, że obok świadczenia pracy nauczycielskiej (w pełnym lub ograniczonym wymiarze czasu pracy) nauczyciel realizuje również obowiązki związane z kierowniczym stanowiskiem. Powierzenie stanowiska kierowniczego jest nierozłącznie związane ze stosunkiem pracy nauczyciela. Świadczy o tym przepis art. 65 ust. 2 Prawa oświatowego - umowa o pracę na stanowisku nauczyciela, zawarta na czas określony krótszy niż okres powierzenia stanowiska kierowniczego, ulega przedłużeniu na okres powierzenia. Z powyższego przepisu wynika, że instytucja powierzenia stanowiska nie może funkcjonować w oderwaniu od istnienia stosunku pracy. Rozwiązanie się stosunku pracy powoduje ustanie powierzenia funkcji kierowniczej w ramach nauczycielskiego stosunku pracy.

Reasumując, po ponownym nawiązaniu nauczycielskiego stosunku pracy należy dokonać ponownego powierzenia funkcji kierownika świetlicy.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT