Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka jest w pierwszym miesiącu ciąży, prosi o zwolnienie z dyżurów na korytarzu, jakie przepisy to regulują? czy mogę podjąć decyzję o zwolnieniu jej z dyżurów?
Przepisy powszechnie obowiązujące nie regulują kwestii zwolnienia nauczycielki w ciąży z obowiązku pełnienia dyżurów na korytarzu. Związane jest to pewnie z tym, że taki dyżur to raptem kilka minut i ustawodawca nie widział w tym szczególnego zagrożenia dla ciężarnej. Zarówno Karta Nauczyciela, jak i Kodeks pracy oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, nie przewidują zatem konieczności takiego zwolnienia.
Nie oznacza to jednak, że nie można nauczycielki zwolnić z dyżurów. Przepisy wewnętrzne, takie jak regulamin pracy czy regulamin dyżurów, mogą bowiem zawierać zapisy, na podstawie których dyrektor będzie mógł zwolnić ciężarną nauczycielkę z obowiązku dyżurowania. Jest to najczęstsza forma przyjmowana w szkołach.
Jeszcze inną kwestią jest orzeczenie lekarskie stwierdzające przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy. Na podstawie takiego orzeczenia trzeba dostosować warunki pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole zatrudniony jest nauczyciel mianowany, który obecnie przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. W nowym roku szkolnym rozdysponowałam godziny dydaktyczne nauczycielom, którzy systematycznie i efektywnie pracują uzupełniając im etaty do pełnego wymiaru. Dla wspomnianego nauczyciela pozostaje 6 godzin. Czy można rozwiązać z nim umowę o pracę uzasadniając to dezorganizacją pracy i przydziałem godzin innym nauczycielom w celu uzupełnienia etatów zgodnie z posiadanymi przez nich kwalifikacjami. Czy mogę zastosować Art. 20 KN?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy się dodatek za warunki trudne i za warunki uciążliwe dla nauczyciela pracującego w szkole ogólnodostępnej z uczniem realizującym nauczanie indywidualne i mającym orzeczenie o kształceniu specjalnym z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym. Czy w tym przypadku należą się 2 dodatki za trudne + uciążliwe? Czy takie dodatki należą się jeżeli uczeń (tak jak wyżej uczęszcza do gimnazjum ogólnodostępnego jest nauczany indywidualnie i ma orzeczenie o kształceniu specjalnym -upośledzenie w stopniu umiarkowanym ), a ukończył 16 rok życia (obecnie ma 18 lat) bo miał wydłużony etap edukacyjny ? Czy należy się dodatek i za trudne i za uciążliwe?( 2 dodatki)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy wypłacić "trzynastkę" za rok 2015 nauczycielce przedszkola (placówka nieferyjna), która została zatrudniona 01.09.2015r. na czas zastępstwa za nauczyciela nieobecnego(urlop macierzyński)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ile wynosi pensum nauczyciela oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej dla dzieci 5-cio i 6-letnich (w oddziale mieszanym)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Za nauczyciela przebywającego na urlopie wychowawczym został zatrudniony nauczyciel na czas określony. Nauczyciel pełniący zastępstwo przebywa obecnie na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (ciąża). Jego umowa wygasa w dniu porodu (listopad). Proszę o informację i podstawę prawną za kogo zatrudnić kolejnego nauczyciela, czy za nauczyciela przebywającego na wychowawczym, czy za nauczyciela, który jest na zwolnieniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe