Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka korzysta od stycznia 2012 r. z podstawowego urlopu macierzyńskiego (20 tyg.), podczas którego wypadły ferie zimowe. Będzie również korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego (4 tyg.), który trwałby do 8 lipca, czyli już w okresie wakacji. Czy trwanie urlopu macierzyńskiego podczas ferii zimowych i wakacji ma wpływ na urlop wypoczynkowy? Jeśli tak w jaki sposób?
Nauczycielka po dodatkowym urlopie macierzyńskim wykorzysta 8 tygodni urlopu wypoczynkowego. W jej przypadku urlop macierzyński w żaden sposób nie wpłynie na wymiar urlopu wypoczynkowego.
Karta Nauczyciela:
Art. 66. 1. W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego przysługuje również dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 września 1998 r.
I PKN 298/98
"Wykorzystanie przez nauczyciela urlopu wypoczynkowego w rozmiarze 8 tygodni w ciągu roku szkolnego uniemożliwia przyznanie mu prawa do urlopu uzupełniającego z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą w czasie korzystania z urlopu.
Stosownie do art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub w części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy, wywołanej między innymi chorobą - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Oznacza to, że przepis ten zawsze gwarantuje nauczycielowi urlop wypoczynkowy w wymiarze 8 tygodni w sytuacji, gdy nie mógł wykorzystać urlopu w czasie ferii letnich i zimowych zgodnie z art. 64 ust. 1 tej ustawy."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak prawidłowo napisać podanie o zwolnienie z pensum dydaktycznego w związku z objęciem stanowiska dyrektora w PPP a wcześniejszym stanowiskiem nauczyciela w szkole?
- Nauczycielka kontraktowa zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy 1/2 etatu, urodziła dziecko 9 stycznia 2019 r. Udzielono jej urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w sumie 52 tygodnie do 7 stycznia 2020 r. Po tym czasie od 8 stycznia 2020 r. wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy, 8 tygodni, do 17 marca 2020 r. Do pracy wróciła z dniem 18 marca 2020 r. i pracowała do 24 maja 2020r. W terminie złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na okres od 25 maja 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r. Urlop wychowawczy został udzielony na okres do 25 czerwca 2021 r. W czasie tego urlopu w maju 2021 r. wystąpiła z nowym wnioskiem o urlop wychowawczy, który został udzielony na okres od 26 czerwca 2021 do 31 sierpnia 2022 r. Końcem lipca tego roku ponowiła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na okres pozostałych miesięcy. Według moich wyliczeń ten okres skończyłby się 25 maja 2023 r., co kłóci się z art. 67 KN. Stąd zapytanie: W jaki sposób, na jaki czas należy nauczycielce udzielić wnioskowanego urlopu wychowawczego? Jest to nauczycielka zatrudniana wcześniej na czas określony (zastępstwo) z trzecią umową przekształconą w umowę na czas nieokreślony. Przyczyna zastępstwa znikła, wrócił "nauczyciel stały" i przewidziano rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielką z następnym rokiem szkolnym. Jak wtedy wręczyć wypowiedzenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na czas nieokreślony w wymiarze 10 godz na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze otrzymał 3 - miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę na podstawie art. 27 KN (ukończenie przez uczennicę 25lat). Czy nauczycielowi należy się odprawa w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę?
- Dzień dobry.
Czy jeśli obejrzę jakąś e-konferencje u Państwa na portalu czy jest możliwość zdobycia certyfikatu - pragnę podkreślić że wcześniej była taka możliwość po rozwiązaniu wcześniejszego testu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy powinnam zaliczyć intendentce szkolnej do pracowniczego stażu pracy okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców (powyżej 1 ha) okres od 31.07.1989r.(po ukończeniu 16 lat) do 30.07.1991r. ? (Uczęszczała w tym okresie do Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Młodocianych Pracowników w Zespole Szkół Mechaniczno-Samochodowych).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe