Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka naszego oddziału przedszkolnego jest zatrudniona w wymiarze 17/25 na przedszkole i w wymiarze 5/20 jako logopeda w szkole. W poniedziałki rozpoczyna pracę jako nauczyciel w przedszkolu od godziny 7:30 do 9:30 następnie w godzinach od 11:30 do 15:30. W przerwie sprawuje obowiązki logopedy. Czy takie przerwanie pracy jako nauczyciel w oddziale przedszkolnym jest dopuszczalne? Czy czas pracy w przedszkolu powinnam ewidencjonować z przerwą?
Z jednym pracodawcą nauczyciela powinien wiązać jeden stosunek pracy (ze szkołą - jeżeli oddział przedszkolny jest prowadzony w szkole podstawowej albo w zespole szkół - jeżeli przedszkole i szkoła wchodzą w skład zespołu). Na podstawie nowych przepisów Karty nauczyciela - art. 42 ust. 5c, nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe.
W takiej sytuacji nauczyciel jest więc zatrudniony na podstawie jednej umowy, a swoje obowiązki wykonuje na dwóch różnych stanowiskach nauczycielskich, zgodnie z ustalonym planem zajęć.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczące opieki nad dziećmi na Zielonej Szkole. Nauczyciele wyjeżdżają z dziećmi do Domu Wczasów Dziecięcych, który ma swoja kadrę pedagogiczną. W regulaminie tego ośrodka jest zapis, że opiekę nad dziećmi w godzinach od 6 do 22 pełnią nauczyciele Domu Wczasów Dziecięcych, natomiast od 22 do 6 nauczyciele ze szkoły. W takim przypadku ilu nauczycieli mam wysłać na taką wycieczke przy 53 dzieciach. I czy nauczyciel ze szkoły może w godzinach, kiedy teoretycznie nie sprawuje opieki nad dzieckiem (6-22) wykonywać inną pracę na zlecenie np. prowadzić szkolenie on-line, za które otrzyma wynagrodzenie Czy to będzie podwójne finansowanie? Podobno jest "jakiś" przepis, który mówi o tym, że nauczyciel nie może pracować więcej niż 8 godzin na dobę? Więc skoro pracował w nocy pełniąc opiekę nad dziećmi to dzień ma wolny, ale przecież to dzieci szkolne i wypełnia kartę wycieczki na 7 dni i nocy. Niestety nigdzie do tego nie dotarłam.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy urlop dla pracownika obsługi zatrudnionego na 3/4 etatu należy liczyć w dniach czy w godzinach? Jaki wymiar urlopu należy się pracownikowi w dniach lub godzinach przy stażu pracy powyżej 10 lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku ze zmianą planu nauczania następuje od 01 września 2011 zmniejszenie liczby godzin edukacji wczesnoszkolnej. Dwie nauczycielki, pracujące rzetelnie, mające - w ciągu 10 lat - 100% obecność w pracy, są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Natomiast trzecia pracuje tyle ile musi, aby otrzymać wynagrodzenie, nie angażuje się w działalność szkoły, ale... jest zatrudniona na podstawie mianowania. Często przebywa na krótkich zwolnieniach lekarskich z adnotacją "chory może chodzić" (zwykle w okresie przed - lub poświątecznym) przez co dezorganizuje pracę szkoły. Czy mogę jej ograniczyć zatrudnienie do 16/18. Nadmieniam, że dwie pozostałe nauczycielki od czterech lat pracują na niepełnym etacie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wicedyrektor złożył wniosek o urlop na poratowanie zdrowia na okres 1 roku od grudnia. Czy można odwołać go z funkcji, aby powierzyć tę funkcję innemu nauczycielowi? Jeśli tak, to jaka jest procedura?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jakich przypadkach nauczycielowi poradni psychologiczno-pedagogicznej przysługuje dodatek za pracę w warunkach uciążliwych?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe