Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka od 1977 r. do 1991 r. pracowała u nas w szkole, od 1991 roku pracowała w innej szkole. 08.04.2019 r. wystąpiła do nas z wnioskiem o świadczenie socjalne z funduszu socjalnego. W/w nauczyciel złożył oświadczenie, że jest emerytem. Czy nauczycielowi należy wypłacić świadczenie socjalne pomimo, że na świadczenie emerytalne przeszedł z innego zakładu pracy?
Osoby uprawnione do korzystania ze świadczeń socjalnych to m.in. emeryci – byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie ZFŚS, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu (art. 2 pkt 5 i art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, Dz.U. z 2018 r., poz. 1316 ze zm.). Emerytem - byłym pracownikiem zakładu można być tylko w odniesieniu do ostatniego pracodawcy, nawet w takim przypadku, gdy pracownik uprzednio pobierał emeryturę, a następnie podjął zatrudnienie i po jego ustaniu kontynuował pobieranie emerytury (Martuszewicz A., Piecyk K., Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Komentarz, WKP, 2011). Stanowisko takie zajął także Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 15 listopada 1991 r. (uchwała SN z dnia 15 listopada 1991 r. I PZP 56/91, OSNC 1992, nr 4, poz. 63), w którym orzekł, że osoba, która uprzednio przeszła na wcześniejszą emeryturę i podjęła w nowym zakładzie pracy zatrudnienie przy zawieszeniu wypłaty emerytury, a następnie po rozwiązaniu stosunku pracy ponownie pobiera emeryturę, jest „emerytem - byłym pracownikiem” tego ostatniego zakładu pracy. Oznacza to, że jeżeli pracownik zaprzestaje pracy i nabywa prawo do emerytury to staje się emerytem - byłym pracownikiem tego zakładu pracy, u którego był bezpośrednio (ostatnio) zatrudniony przed nabyciem tego prawa, a w momencie zatrudnienia traci prawo do korzystania ze świadczeń u poprzedniego pracodawcy jako emeryt – były pracownik, od którego przeszedł na emeryturę. Czyli nauczyciel generalnie nie jest uprawniony do świadczeń socjalnych w szkole, w której pracował do 1991 r., chyba że regulamin tej szkoły szerzej określa krąg osób uprawnionych do korzystania z ZFŚS. Należy więc sprawdzić treść regulaminu, aby się upewnić, czy nauczyciel na pewno nie korzysta z ZFŚS.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka odbywa nauczanie indywidualne w domu ucznia (zapis z Orzeczenia), a de facto w domu dziadków ucznia, gdzie uczeń naprawdę mieszka. Adres dziadków nie jest adresem rejonowym. Uczeń ma zdiagnozowany ZA, zaburzenia zachowania (opozycyjno - buntownicze), zaburzenia funkcjonowania emocjonalno - społecznego, astmę oskrzelową. Chłopiec bardzo źle funkcjonuje. Otaczający świat i ludzi traktuje w kategoriach tylko zła. Nauczycielom trudno pracuje się w takiej atmosferze. Aktualnie pojawiają się oskarżenia wobec nauczycieli, że krzyczą, są niesprawiedliwi w ocenianiu chłopca, że nauczycielka uderzyła go. Nie jest to wg nauczycieli prawdą a mama twierdzi, że wierzy synowi. Nauczyciele postanowili nagrywać lekcje z chłopcem jako dowód na obronę własną. Czy mają do tego prawo?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób wpisać pięciolatki oraz sześciolatki do nowej księgi uczniów (MEN-I/14) oraz jak zaznaczyć drugi rok w oddziale przedszkolnym w przypadku obecnych sześciolatków?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń posiada opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej w której wskazano specyficzne trudności w nauce. W szkole nie ma w arkuszu organizacji, godzin na zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana jest uczniowi w trakcie lekcji, zadawane mu są prace łatwiejsze, inaczej jest też oceniany. Nauczyciele dokładnie tłumaczą mu zadaną pracę domową. Ile godzin wyrównawczych należy zorganizować dla tego ucznia? W szkole nie ma pedagoga ani psychologa. Rodzic żąda 2 godzin dodatkowych. Co na to przepisy prawa oświatowego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kontraktowa zatrudniona na czas nieokreślony była na urlopie zdrowotnym, potem złamała nogę, a kiedy miała wrócić do pracy uległa kolejnemu poważnemu wypadkowi. Po operacji nie przebywała na zasiłku rehabilitacyjnym tylko od razu dostała rentę ZUS na 2 lata. Nauczyciel, który pracował na zastępstwo znalazł pracę na stałe. Zostaję bez pracownika, co bardzo negatywnie wpłynie na dzieci. Wystawiłam tydzień temu skierowanie do lekarza medycyny pracy lecz nauczycielka zwleka, nie odbiera ode mnie telefonów. Na skierowaniu nie ma daty w jakim czasie powinna zgłosić się do lekarza medycyny pracy. Czy powinnam dopisać, że np. w ciągu 14 dni powinna dostarczyć orzeczenie o zdolności lub niezdolności do pracy (ta nauczycielka w tej chwili absolutnie nie nadaje się do pracy na obecnym stanowisku)? Czy konsekwencją odmowy wykonania polecenia służbowego może być upomnienie, nagana a nawet dyscyplinarne zwolnienie nauczyciela?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczniowi zmieniającemu szkołę zakładamy nowy arkusz. Jak wygląda sytuacja z numeracją stron w arkuszu? Jeśli uczeń przyszedł do klasy czwartej, to czy oceny z klasy czwartej w nowej szkole wpisujemy w nowym arkuszu na stronie drugiej czy piątej? Jeżeli uczeń w trakcie nauki zmienił adres zamieszkania, czy dokonujemy korekty adresu w arkuszu ocen? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe