Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka od 3 września do 30 kwietnia była 181 dni na zwolnieniu lekarskim, co bardzo reorganizuje pracę szkoły. W styczniu ukończyła 60 lat i nie chce przejść na emeryturę, a nic nie wskazuje na to, że nadal nie będzie chodziła na liczne zwolnienia lekarskie. Czy dyrektor może wysłać tę Panią na emeryturę?
Posiadanie uprawnień emerytalnych (osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego) nie stanowi podstawy zwolnienia nauczyciela, gdyż taka przyczyna rozwiązania stosunku pracy nie jest wymieniona w przepisach ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 oraz ma dyskryminujący charakter (art. 183a § 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). Jeśli natomiast nauczycielka jest zatrudniona na umowę o pracę, długotrwałe nieobecności w pracy, które zdezorganizowały pracę szkoły, mogą stanowić podstawę 3-miesięcznego wypowiedzenia umowy ze skutkiem na dzień 31 sierpnia 2020 r, zgodnie z art. 27 ust. 1 KN. Natomiast z tej przyczyny nie można wypowiedzieć ani rozwiązać bez wypowiedzenia stosunku pracy na podstawie mianowania, z uwagi na okoliczność, że nieobecności nieprzerwanie nie trwały dłużej niż 182 dni (art. 23 ust. 1 pkt 2 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia od sierpnia 2018 roku do sierpnia 2019 roku powinien zostać objęty podwyżką płac wynikającą z rozporządzenia MEN? Jaki wymiar zatrudnienia nauczyciela należy wpisać w wymiarze uposażenia, skoro nauczyciel nie świadczy pracy?
- Z jakiego pensum należy rozliczyc godziny zajęć rozwijajacych uzdolnienia dzieci w przedszkolu jeśli nauczyciel realizuje je w ramach godzin ponadwymiarowych w ramach pomocy psychologiczno pedagogicznej ( 22 jak specjalista czy 25 wg zatrudnienia w gr. dzieci 4 letnich).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące wniosku nauczyciela o następującej treści: " z racji zmiany przepisu od 1.01.2016r. wydłużającego urlop wychowawczy do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat wnioskuję o zmianę charakteru udzielonego urlopu wychowawczego. Od 1.01.2016 do 30.06.2016 zamiast urlopu wychowawczego udzielonego na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności, z mocy prawa na urlop wychowawczy na dziecko do ukończenia w roku kalendarzowym 6 lat życia. Po konsultacji prawnej, ze względu na wejście w życie nowego przepisu w trakcie trwania mojego urlopu wychowawczego oraz braku informacji ze strony pracodawcy o zaistniałych zmianach dotyczących urlopów wychowawczych, zmiana jak w/w jest zgodna z założeniami polityki prorodzinnej Państwa kierującej się dobrem dziecka i rodziny." W związku z tym wnioskiem, czy: - mam obowiązek informowania pracowników o każdej zmianie w przepisach, gdyż wydaje mi się, że nie jest to moim obowiązkiem, że jest to przywilej, z którego nauczyciel może, a nie musi skorzystać i musi to zrobić na swój wniosek? - czy nauczyciel, który otrzymał poradę prawną o "podmianę" urlopów nie został wprowadzony w błąd, bo uważam, że jest to niezgodne z prawem. Przecież nie można antydatować dokumentów!
Nauczyciel z tym wnioskiem zwrócił się do mnie 22.08.16r. czyli po tym, jak wykorzystał już przysługującą mu część urlopu. - czy na taki wniosek powinnam odpowiedzieć i na jaką podstawę prawną się powołać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który w godzinach ponadwymiarowych realizuje godziny z różnego pensum, trzeba uśredniać etat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie, nauczyciel udaje się na rozmowę kwalifikacyjną na nauczyciela dyplomowanego. Czy należy mu się wynagrodzenie, żeby dojechać nie może być na swoich ostatnich 2 lekcjach? Czy musi złożyć wniosek o urlop bezpłatny? Jest to mężczyzną, który nie ma dzieci i z opieki z tytułu wych. dziecka do lat 14 nie skorzysta.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe