Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka odbywała staż na stopień nauczyciela kontraktowego w roku szkolnym 2018/2019. Wówczas rozporządzeniem MEN staż został skrócony do 12 miesięcy i kończył się 31 sierpnia. Akceptację Komisji Kwalifikacyjnej uzyskała 25 września 2019. Obecnie chce rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego. Czy ma rozpocząć go 1 września, 1 października czy 1 stycznia 2022 r.?
Na podstawie art. 9d ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora. Ponadto nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Skoro nauczyciel może rozpocząć staż najpóźniej 14 września 2022 r., a w tym dniu nauczycielka nie będzie miała przepracowanych 2 lat od uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego, to stażu w ogóle nie będzie mogła rozpocząć w roku szkolnym 2021/2022. Wymagany 2-letni staż uzyska dopiero 24 września 2021 r., a art. 9d ust. 1 i 4 KN nie przewidują możliwości rozpoczęcia stażu przed przepracowaniem 2 lat kalendarzowych jako nauczyciel kontraktowy ani w trakcie roku szkolnego po dniu 14 września 2021 r. Nauczycielka będzie mogła rozpocząć staż dopiero 1 września 2022 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaka podstawa prawna powinna być zawarta w akcie mianowania na nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września 2019 r. nauczycielka z kwalifikacjami będzie zatrudniona na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela. Zatrudnienie będzie trwało do 15 stycznia 2020 r., po tym okresie ponownie zostanie nawiązana umowa o pracę, która będzie trwać do końca sierpnia 2020 r. Czy w tym czasie nauczyciel może rozpocząć staż na nauczyciela stażystę, skoro zatrudnienie będzie przerwane i nawiązane ponownie?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor ma obowiązek wystawienia oceny prac nauczycielowi mianowanemu po ustaniu zatrudnienia. Placówka, w której nauczyciel był zatrudniony była jego drugim miejscem pracy.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela który odbywa przygotowanie do zawodu. W dniu nawiązania stosunku pracy pracownik posiadał 22 staż pracy w ramach wykształcenia pedagogicznego był zatrudniony na mocy ustawy o pomocy społecznej w Ośrodku Pomocy Społecznej. Pracownik podczas zatrudnienie w OPS wykonywał zadania polegające na wspieraniu rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Podejmował działania mające na celu przywrócenie rodzinie zdolności do wypełniania tych funkcji. W trakcie zatrudnienia pracownik brał udział w różnego rodzaju szkoleniach mających na celu doskonalenia jego umiejętności i poszerzanie wiedzy. Pracownik w ramach projektów unijnych prowadziła zajęcia mające na celu wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W związku z dużym zaangażowaniem w prace i posiadaniem dużej wiedzy i kwalifikacji w postaci specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej pracownik awansował na stanowisko zastępcy kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej. Czy w związku z dużym dorobkiem zawodowym dyrektor szkoły może skorzystać z uprawnień art 9ca ust. 4 pkt 2 Karty Nauczyciela?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jestem organem prowadzącym i dyrektorem niepublicznego przedszkola. Nie mam żadnego awansu zawodowego. Czy mogę zrobić awans? W jaki sposób mam to zrobić? Jakie dokumenty są potrzebne do awansu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe