Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przedszkola wraca z urlopu dla poratowania zdrowia 1 września 2016r. (urlop zdrowotny od 01.09.2015r. do 31.08.2016r). Czy należy jej się cały urlop wypoczynkowy za 2016r. czyli 35 dni, czy proporcjonalnie za 4 m-ce br? Proszę o wykładnie prawną.
Nauczyciel przedszkola nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu faktycznie przepracowanego w danym roku kalendarzowym (Odpowiedź Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 lutego 2012 r. na zapytanie nr 296 w sprawie wyjaśnienia sytuacji nauczycielki wracającej do pracy po urlopie dla poratowania zdrowia, pod kątem jej uprawnienia do urlopu wypoczynkowego, http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=2462867B).
Wymiar urlopu proporcjonalnego za 2016 r. oblicza się w następujący sposób: 4/12 przepracowanej części roku * 35 = 11,67 dni zaokrąglonych w górę do pełnych 12 dni (art. 1552a i 1553 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jesteśmy publiczna szkołą feryjną. Planujemy zatrudnić nauczyciela, który ukończył studia licencjackie, ale bez przygotowania pedagogicznego. Zatrudnienie na podstawie Kodeksu pracy byłoby na czas określony od 28.09 do 25.06.2021 r. na cały etat, tj. 18/18 pensum nauczyciela, do tego miałby 9/18 godzin ponadwymiarowych.
1. Jak ma wyglądać zapis w umowie, jeśli chodzi o czas pracy i godziny ponadwymiarowe? Czy wystarczyłoby: wymiar czasu pracy 18/18, w tym liczba godzin dydaktycznych 18/18?
2. Czy muszę uwzględnić w umowie godziny ponadwymiarowe w liczbie 9/18?
3. Czy godziny ponadwymiarowe są płacone jak pozostałym nauczycielom zatrudnionym z Karty Nauczyciela?
4. Czy takiemu nauczycielowi zatrudnionemu z Kodeksu pracy należy się dofinansowanie na studia z przygotowania pedagogicznego i uzupełniające magisterskie z funduszu doskonalenia zawodowego nauczycieli?
5. Czy można mu przyznać dodatek motywacyjny?
6. Jaki wymiar urlopu mu przysługuje?
7. Czy korzysta z urlopu jak pozostali nauczyciele częściowo w trakcie ferii zimowych? Umowa do 25.06.2021 r., więc za pozostałe dni wypłacamy ekwiwalent?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany jest zatrudniony na 17/18- umowa o pracę na czas nieokreślony. Od połowy września "zwolniła się" jedna godzina, ale tylko do końca roku szkolnego. Czy jest obowiązek zmienienia mu formy zatrudnienia poprzez mianowanie?
- Jakiej podstawy prawnej użyć, gdy zachodzi konieczność ograniczenia etatu? Sytuacja wygląda następująco: nauczyciel pracuje od ponad 20 lat, uczy historii, wiedzy o społeczeństwie i WDŻ. Ma uznane kwalifikacje do historii i WOS, chociaż skończył kierunek -politologia. Nie ma żadnych kwalifikacji do WDŻ. Mimo rozmowy, nie wyraził chęci uzupełniania kwalifikacji. Do tej pory poprzedni dyrektor przydzielał nauczycielowi godziny WDŻ. Od września ten nauczyciel nie otrzyma tych godzin, gdyż nie ma kwalifikacji, a to spowoduje, że zostanie mu tylko 16/18. Jaka podstawa prawna będzie właściwa w tej sytuacji? Czy można zrobić temu nauczycielowi ograniczenie etatu do 9/18, a pozostałe godziny dać nauczycielowi historii, który ma także kwalifikacje do WDŻ i WOS?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany miał dokonaną ocenę dorobku zawodowego z datą 22 czerwca 2018 roku. Ocenę pracy może mieć po upływie roku. Czy może na niej widnieć data np. 24 czerwca 2019 r. mimo, że zakończenie roku szkolnego wypada 21 czerwca 2019 r. ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mianowana, zatrudniona od 01.09.2006r., w latach 2010-2016 na pełnym etacie, w r. szk. 2016/2017 ograniczenie do 10/18. Nauczycielka otrzymała wypowiedzenie pracy ze wzgl. na zmniejszenie liczby oddziałów i brak godzin. Czy przysługuje odprawa z Karty Nauczyciela(6 m-cy), czy z Ustawy z 13.03. 2003 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe