Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka uzyskała stopień nauczyciela mianowanego w sierpniu 2018 r. Po przepracowaniu roku, od 1 września 20219 r. rozpoczęła staż na stopień nauczyciela dyplomowanego. Od 17 czerwca 2020 r. do 13 grudnia 2020 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, następnie od 14 grudnia 2020 r. do 13 grudnia 2021 r. była na urlopie dla poratowania zdrowia. Od 14 grudnia 2021 r. do 6 marca 2022 r. ponownie była zwolnieniu lekarskim, a od 7 marca 2022 r. do 24 czerwca 2022 r. przebywała na urlopie uzupełniającym. Wobec powyższego bardzo proszę o informację, czy nauczycielka od 1 września 2022 r. powinna zacząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego na nowych czy na starych zasadach? Ile powinien trwać ten staż?
W tym przypadku doszło do przerwania stażu zgodnie z zapisami art. 9d ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 sierpnia 2022 r., ponieważ nauczycielka przebywała na zwolnieniach lekarskich i urlopie dla poratowania zdrowia dłużej niż rok.
Art. 12 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730) określa, że nauczycielom, którzy stopień nauczyciela mianowanego uzyskali według przepisów dotychczasowych oraz doszło do przerwania dotychczas odbywanego stażu, stopień nauczyciela dyplomowanego mogą uzyskać według zapisów ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r. poz. 1762 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2022 r. (czyli „po nowemu”).
Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. nauczycielka nie rozpoczyna przerwanego stażu lecz przepracowuje okres 3 lat 9 miesięcy (od dnia 1 września 2022 r.) aby móc złożyć wniosek na postępowanie kwalifikacyjne na stopień nauczyciela dyplomowanego po uzyskaniu co najmniej bardzo dobrej oceny pracy w ostatnim roku pracy przed złożeniem wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy organ sprawujący nadzór pedagogiczny o terminie prac komisji kwalifikacyjnej i egzaminacyjnej dla nauczyciela ubiegającego się o stopień awansu zawodowego należy powiadomić pisemnie,czy można wysłać wiadomość drogą e-mailową?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor i zastępca przebywają na urlopie wypoczynkowym w lipcu. Dyrektor powierza obowiązki nauczycielowi dyplomowanemu - za zgodą organu prowadzącego, a w tym czasie ma odbyć się komisja na stopień awansu zawodowego nauczyciela. Czy dyrektor może napisać upoważnienie nauczycielowi (temu zastępującemu dyrektora), by ten wziął udział w komisji z ramienia dyrekcji (chociaż wiadomo, że ten udział jest nieobowiązkowy)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel odbył staż na nauczyciela mianowanego w okresie od 1 września 2019 r. do 4 września 2022 r. Wydłużony staż o 96 dni (każda przerwa nie trwała dłużej niż 3 miesiące) wynikała z przerw w umowach czasowych i zmianie miejsc pracy. Na jaką podstawę prawną należy się powołać?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy Publiczną Szkołą prowadzoną przez Stowarzyszenie. Jak wygląda procedura awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego w sytuacji, gdy zatrudniamy nauczyciela, który realizował staż na nauczyciela mianowanego w innej placówce, jednak z dniem 31 sierpnia przestał tam pracować. Zostało mu do końca 9 miesięcy stażu, jednak pracę u nas rozpoczął z dniem 7 września (data na umowie). Czy termin zakończenia stażu to 31 maja, czy powinniśmy wydłużyć czas stażu o te 7 dni, czy w ogóle dyskwalifikuje to nauczyciela do kontynuowania stażu w naszej placówce? Nadmienię również, że nauczyciel napisał w poprzedniej placówce sprawozdanie za czas stażu i otrzymał pozytywną ocenę dorobku zawodowego za okres stażu.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jakie działania musi podjąć dyrektor przedszkola niepublicznego w czerwcu w związku z awansem zawodowym nauczycieli- stażystów? Wnioski złożono we wrześniu 29018 r. (na okres 2 lat). czy teraz należy wykonać korekty planów rozwoju zawodowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe