Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu pozostawania w stanie nieczynnym, czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia...

PORADA PRAWNA

26 lutego 2019 Awans zawodowy

Nauczycielka w okresie stażu na stopień nauczyciela mianowanego zmieniała miejsce zatrudnienia. Była zatrudniona w trzech szkołach w następujących okresach: •od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r. – w jednej szkole •od 01.09. 2017 r. do 31.08.2018 r. - w drugiej szkole •od 01.09.2018 r. do chwili obecnej - – w mojej szkole Do stażu zaliczyłam jej okresy dotychczas odbytego stażu, gdyż pojęła zatrudnienie w kolejnych szkołach nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytych staży otrzymała pozytywne oceny dorobku zawodowego. Czy powinnam nauczycielce przedłużyć staż o 2 miesiące - przerwa w zatrudnieniu od 1 lipca 2017 r. do 1 września 2017 r.?

W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu pozostawania w stanie nieczynnym, czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w ust. 5a, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.Ustawa określa konkretne przypadki, które zobowiązują do przedłużenia stażu. Przerwa w zatrudnieniu nauczyciela w okresie od 1.07.2017 r. do 31.08.2017 r. w mojej ocenie jest błędem, ponieważ nauczycielowi zatrudnionemu – jak wyżej – przysługuje urlop na podstawie art. 64. Z przepisów ustawy zatem wynika, że nauczyciel powinien być zatrudniony przez cały rok szkolny (łącznie z okresem wakacji). Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach następujących. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.

Podstawa prawna: USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 967, 2245), w szczególności art. 9d.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT