Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka w okresie stażu na stopień nauczyciela mianowanego zmieniała miejsce zatrudnienia. Była zatrudniona w trzech szkołach w następujących okresach: •od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r. – w jednej szkole •od 01.09. 2017 r. do 31.08.2018 r. - w drugiej szkole •od 01.09.2018 r. do chwili obecnej - – w mojej szkole Do stażu zaliczyłam jej okresy dotychczas odbytego stażu, gdyż pojęła zatrudnienie w kolejnych szkołach nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytych staży otrzymała pozytywne oceny dorobku zawodowego. Czy powinnam nauczycielce przedłużyć staż o 2 miesiące - przerwa w zatrudnieniu od 1 lipca 2017 r. do 1 września 2017 r.?
W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu pozostawania w stanie nieczynnym, czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w ust. 5a, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.Ustawa określa konkretne przypadki, które zobowiązują do przedłużenia stażu. Przerwa w zatrudnieniu nauczyciela w okresie od 1.07.2017 r. do 31.08.2017 r. w mojej ocenie jest błędem, ponieważ nauczycielowi zatrudnionemu – jak wyżej – przysługuje urlop na podstawie art. 64. Z przepisów ustawy zatem wynika, że nauczyciel powinien być zatrudniony przez cały rok szkolny (łącznie z okresem wakacji). Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach następujących. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.
Podstawa prawna: USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 967, 2245), w szczególności art. 9d.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Moje pytanie dotyczy terminów jaki pojawiają się w przepisach dot. awansu zawodowego nauczycieli. Jak należy rozumieć czas w którym nauczyciel musi spełnić określone wymagania, czy ilość dni oznacza dni kalendarzowe czy robocze oraz z jakiego przepisu to wynika.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Kto może zostać ekspertem awansu zawodowego nauczycieli? Jaka jest procedura powołania eksperta?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Osoba pracuje w przedszkolu publicznym, gdzie organem prowadzącym jest spółka prawna.
Do stycznia 2017 r. ta osoba pracowała na pełnym etacie jako nauczyciel wychowania przedszkolnego i w czerwcu 2014 r. odbyła staż i został jej nadany stopień awansu zawodowego-nauczyciel kontraktowy.
Od stycznia 2017 r. do sierpnia 2017 r. ta osoba była zatrudniona na stanowisku nauczyciela pełniącego obowiązki dyrektora.
Od września 2017 r. przedszkole (nadal prowadzone przez spółkę prawną) zmienia sposób zarządzania i ma: 1) dyrektora nie pełniącego funkcji nauczyciela, 2) wicedyrektora ds. pedagogicznych. Funkcję wicedyrektora pełni właśnie ta osoba (zatrudniona jako wicedyrektor ds.pedagogicznych (20 godz./tygodniowo) oraz nauczyciel (20 godzin /tygodniowo)
Ta osoba we wrześniu 2018 r. rozpoczęła staż na kolejny stopień awansu zawodowego-nauczyciela mianowanego.
Kto może być opiekunem stażu dla tej osoby. W przedszkolu, w którym pracuje żaden nauczyciel nie ma wyższego stopnia niż nauczyciel kontraktowy.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Staż na nauczyciela kontraktowego. Czy nauczyciel może w dowolnym czasie zrezygnować z kontynuowania stażu i w następnym roku szkolnym rozpocząć go od nowa?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, moja nauczycielka 31 maja 2024 r. kończy staż na nauczyciela mianowanego. Umowę o pracę w przedszkolu ma na zastępstwo do 30 czerwca 2024 r. Organ prowadzący poinformował mnie, że egzaminy na nauczyciela mianowanego w naszym mieście rozpoczną się od 10 lipca, wówczas nauczyciel już nie będzie miała zatrudnienia. Jak rozwiązać tą sytuację?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe