Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka zatrudniona (umowa na czas)od 01.09.2018r. do 31.08.2019r. zwolnienie lekarskie (ciąża) od 11.02.2019 do 19.12.2019 urodziła 18.12.2019r. proszę o wyliczeni ekwiwalentu za okres zatrudnienia.
W pytaniu nie podano istotnych informacji o miejscu pracy, ani o wymiarze ewentualnego urlopu wykorzystanego w naturze, a w związku z tym jedynie ogólnie można wskazać, że: 1) w razie pracy w samorządowej szkole feryjnej ekwiwalent przysługiwałby w wymiarze: 16/12 * 56 = 74,67 dni, zaokrąglonych w górę do 75 dni kalendarzowych, od którego należy odjąć ewentualnie wykorzystane dni urlopu w czasie ferii zimowych przed zwolnieniem lekarskim, a grudzień traktuje się jako pełen miesiąc pracy – art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215, art. 1552a § 1 i 2 oraz art. 1553 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., uchwała SN z 10 maja 2006 r., III PZP 3/06; 2) w razie pracy w samorządowej placówce nieferyjnej, zakładając zatrudnienie na pełen etat, ekwiwalent przysługiwałby w wymiarze: 16/12 * 35 dni = 46,67, zaokrąglonych do 47 dni roboczych od którego należy odjąć ewentualnie wykorzystane dni urlopu przed zwolnieniem lekarskim, a grudzień traktuje się jako pełen miesiąc pracy (art. 64 ust. 3 i 5a KN, art. 1552a § 1 i 2 oraz art. 1553 KP). W związku z tym ostatecznych wyliczeń musi dokonać pracodawca.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik otrzymał powołanie do służby przygotowawczej. Pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego. Urlop bezpłatny udzielany jest na wniosek pracownika czy z mocy ustawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi sprawującemu funkcję Społecznego Inspektora Pracy ( osoba chroniona ) można ograniczyć dodatek motywacyjny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przeniesienie nauczyciela stażysty na inne stanowiska w tej samej placówce.
01.09.2018 r. zatrudniliśmy w placówce, w wymiarze 1 etatu nauczycielkę w-f (pensum 18) na okres 2 lat (do 31.08.2021) celem umożliwienia pracownikowi odbycia stażu na stopień nauczyciela kontraktowego.
W tej chwili, na nowy rok szkolny 2019/2020 mamy mniej o 1 etat nauczycieli w-f (wynika to z kalkulacji do arkusza organizacji, zatwierdzonego przez jednostkę prowadzącą - zmniejszenie liczby klas oraz nowelizacja zapisu, iż klasy integracyjne nie będą dzielone na grupy osobno realizujące lekcje wychowania fizycznego), w związku z czym p. Dyrektor chce zaproponować rzeczonemu nauczycielowi przeniesienie na stanowisko wychowawcy świetlicy (zmiana stanowiska i pensum z 18 na 26). Proszę o informację w jaki sposób powinniśmy w tej sytuacji postąpić. Czy informować o tym związki zawodowe? Czy nauczyciel stażysta musi wyrazić zgodę na przeniesienie na inne stanowisko (art. 18 ustawy Karta Nauczyciela nie stanowi o stażystach i kontraktowych). Czy informacja o przeniesieniu (oczywiście pisemna) powinna być sporządzona w formie wypowiedzenia umowy w części dotyczącej rodzaju świadczonej pracy (nauczyciel w-f z pensum 18 na wychowawca świetlicy z pensum 26)? Czy nauczyciel do połowy okresu wypowiedzenia powinien złożyć pisemną odmowę (jeśli nie będzie się godził na nowe warunki)? Okres wypowiedzenia w/w osoby, to 1 m-c. Jeśli należy wypowiedzieć umowę w części dotyczącej stanowiska pracy, to kiedy tego dokonać? W maju, kiedy jest tzw. „ruch kadrowy”, mimo, iż w tej sytuacji okres wypowiedzenia pracownika będzie przypadał na ostatni dzień czerwca (wiadomym jest, że nikt nie przyjmie do pracy nauczyciela na okres wakacji), czy w lipcu, kiedy nauczyciel będzie na urlopie ale wówczas okres wypowiedzenia zakończy swój bieg 31 sierpnia (w jaki sposób wręczyć wówczas pracownikowi pismo)? Czy jeśli nauczyciel nie przyjmie nowych warunków należy mu się odprawa?
Dla oglądu sytuacji dodam, iż w tej chwili zatrudniamy 5 nauczycieli w-f.
3 osoby: umowa na czas nieokreślony przekształcona w stosunek pracy na podstawie mianowania (nauczyciele mianowani i dyplomowani).
1 osoba zatrudniona od 11.09.2017 r. do 26.03.2018 r. na zastępstwo nieobecnego nauczyciela świetlicy aneksowana w styczniu 2018 r. na okres zatrudnienia: 29.01.2018-22.06.2018 – zmiana, poza okresem zatrudnienia, dotyczyła także zmiany stanowiska z wychowawcy świetlicy na nauczyciela w-f, a spowodowana była nieobecnością nauczyciela w-f, który w tym okresie korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia. Ponowne zatrudnienie tego pracownika, to umowa na czas określony od 01.09.2018 r. do 31.08.2021 r. na stanowisku nauczyciela w-f. Okres umowy ściśle związany z umożliwieniem pracownikowi odbycia stażu na nauczyciela kontraktowego.
Kolejna osoba, to nauczyciel, którego cała sytuacja i zadane pytania dotyczą.
Jako kryterium wyboru osoby do przeniesienia na stanowisko wychowawcy świetlicy przyjęto najkrótszy staż w naszej placówce.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z pracownikiem samorządowym rozwiązano stosunek pracy w dniu 23.05.2017 r. na podstawie art. 53§1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Pracownik w trakcie zatrudnienia zachorował i przebywał na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, następnie na świadczeniu rehabilitacyjnym przyznanym jak wynika z decyzji ZUS do 17.10.2017 r.( decyzja o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego wpłynęła do pracodawcy w dniu 01.06.2017 r. po rozwiązaniu umowy). W dniu 28.05.2019 r. pracownik złożył prośbę o wypłatę odprawy rentowej w związku z przyznaniem renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Z załączonych przez pracownika kserokopii dokumentów (wyrok sądowy oraz decyzja ZUS) wynika, że renta została przyznana na okres od 07.08.2018 r. do 31.12.2018 r.
Czy w związku z powyższym pracownikowi przysługuje odprawa rentowa zgodnie z obowiązującymi przepisami, ponieważ rozwiązanie umowy nie było ściśle związane z przejściem na rentę, tę bowiem przyznano dla pracownika później?
Czy należy wystąpić do pracownika bądź też do ZUS o udokumentowanie faktu co działo się w okresie pomiędzy zakończeniem okresu przyznania zasiłku rehabilitacyjnego (tj. od dnia 18.10.2017 r.) do dnia przyznania renty (tj. 07.08.2018 r.), ponieważ pracodawca nie posiada dokumentów za ten okres?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik został ponownie zatrudniony po dwóch latach przerwy. Jego akta osobowe zostały już wcześniej zarchiwizowane. Dopuszczalne jest kontynuowanie jego teczki po ponownym zatrudnieniu, ale co w tej sytuacji odnotować w spisie zdawczo-odbiorczym, który został sporządzony przy przekazywaniu teczki do archiwum? Teczka tego pracownika ma już nadany numer kolejny spisu, są też wpisane daty skrajne dokumentów znajdujących się w teczce.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe