Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielowi objętego ochroną związkową włączonego gimnazjum do szkoły podstawowej zaproponowałam w arkuszu organizacyjnym na nowy rok szkolny etat łączony (j. angielski i świetlice), ponieważ nie ma już klas gimnazjum nie mam tyle godzin j. angielskiego. Nauczycielce zmieni się pensum. Nadmieniam, że wielu nauczycieli będzie miało etaty łączone, nikt nie kwestionuje, cieszą się, że mają pracę. Pani chce, abym zabrała godziny dydaktyczne innej nauczycielce j. angielskiego. Czy Pani nie nadużywa swojej ochrony związkowej? Czy proponowanie takiego rozwiązania dyrektorowi jest etyczne? Zapowiedziała, że skieruje sprawę do sądu. Czy jako dyrektor dbający o wszystkich nauczycieli jestem na straconej pozycji w sądzie? Przecież straciła godziny w klasach gimnazjalnych, nie mam jej z czego dać, jest mniej o dwa oddziały w szkole. Czy sąd nie bierze takich okoliczności pod uwagę?
Powyższe okoliczności powinny być brane pod uwagę po ich przedstawieniu przez dyrektora w przypadku domagania się przez nauczyciela przed sądem dopuszczenia do pracy na dotychczasowym stanowisku i podnoszeniu, że dyrektor takiej zmiany nie może dokonać bez zgody nauczyciela. Zmiana stanowiska nauczyciela nie ma związku z ochroną związkową, ponieważ jest dokonywana za zgodą nauczyciela na podstawie art. 18 ust. 1 KN w razie zatrudnienia przez mianowanie albo na podstawie art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. - gdy nauczyciel pracuje na umowę o pracę, a w konsekwencji nie wymaga dodatkowo uzyskania zgody organizacji związkowej w trybie art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 263).
Sąd na wniosek dyrektora zbada zasadność odmówienia przez nauczyciela zgody na zmianę stanowiska w kontekście sytuacji kadrowej w szkole w związku z reformą oświaty; należałoby więc wykazać, że inni nauczyciele tego przedmiotu również mają dodatkowe godziny w świetlicy z tych samych powodów oraz że dodanie nauczycielom godzin świetlicowych pozwoliło uniknąć zwolnień na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 1 UoZZ.
Zmiana stanowiska pedagogicznego generalnie nie stanowi pogorszenia warunków zatrudnienia, jeżeli nie ma dyskryminującego charakteru, ponieważ zmiana wymiaru pensum nie wpływa na zmianę wymiaru zatrudnienia. Ustawodawca w art. 42 ust. 3 KN przewiduje różne stanowiska pedagogiczne z różnymi wymiarami pensum, uzależnionymi od dodatkowych zadań nauczyciela wykonywanych w obowiązującym czasie pracy, zwłaszcza dotyczących czasu przeznaczanego do przygotowywania się do zajęć na danym stanowisku (art. 42 ust. 2 pkt 2 KN). Brak uzyskania zgody nauczyciela na zmianę stanowiska będzie równoznaczny z naruszeniem przepisów przez dyrektora, ale też nauczyciel powołując się na tę okoliczność w sytuacji konkretnej szkoły może nadużyć swoich uprawnień pracowniczych bez względu na to czy powołuje się na ochronę związkową (która w tym przypadku nie działa), czy też nie (art. 8 KP), a w konsekwencji sąd może uznać, że jego roszczenie o dopuszczenie do pracy na dotychczasowym stanowisku nie zasługuje na uwzględnienie. Natomiast ponieważ na rozstrzygnięcie sądu mogą wpłynąć różne okoliczności podnoszone przez obie strony należy się liczyć z tym, że sąd może również uznać roszczenie nauczyciela za zasadne w związku z nieuzyskaniem jego zgody na zmianę stanowiska na wychowawcę świetlicy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem w szkole podstawowej. W momencie startowania do konkursu byłam zatrudniona w niepełnym wymiarze godzin (11 h). Po objęciu funkcji dyrektora mam cały etat. Czy po zakończeniu kadencji dyrektora, chcąc wrócić na stanowisko nauczyciela, powinnam w arkuszu uwzględnić dla siebie 11 h, czy mogę przewidzieć etat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z art. 64 ust. 2a (zmiany obowiązują od 1 stycznia 2018r.) Karty Nauczyciela dyrektorowi, wicedyrektorowi szkoły i innym osobom piastującym stanowiska kierownicze przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów. Proszę informację czy w tych 35 dniach są uwzględnione 4 dni urlopu na żądanie wynikające z Kodeksu Pracy czy może te 4 dni są dodatkowymi wolnymi dniami dla pracownika?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel z wykształceniem wyższym magisterskim z przygotowaniem pedagogicznym i ukończonymi studiami podyplomowymi w zakresie wychowania seksualnego (liczba godzin zajęć teoretycznych 324; liczba godzin zajęć praktycznych 156) posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć z wychowania do życia w rodzinie w szkole ponadgimnazjalnej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z pojawieniem się uregulowań prawnych na temat urlopu wypoczynkowego dyrektora i wicedyrektorów, uprzejmie proszę o informację, jak w świetle kodeksu pracy wygląda sprawa oddawania dni wolnych za obecność w pracy lub wykonywanie pracy poza szkołą (opieka nad uczniami podczas np występów lub olimpiad) w soboty, a jak w niedziele.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który nie ma ukończonych studiów wyższych z zakresu pedagogiki (ma magistra z zarządzania) a ukończył studia podyplomowe z zakresu: 1.Terapia pedagogiczna i rewalidacja 2.Wychowanie przedszkolne 3.Zarządzanie oświatą 4.Oligofrenopedagogikę - może prowadzić zajęcia w ramach WWR i rewalidację? Kwalifikacje pedagogiczne potwierdzone są kursem kwalifikacyjnym.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe